Enflasyonun karşısında her geçen gün eriyen maaşları günlük hayatlarını da olumsuz yönde etkilemeye başlayınca emekliler çareyi birçok mecrada yetkililere seslenmekte buldu. Mevcut ekonomik şartlarda geçinemeyen emekliller ek zam istiyor. 

Eylül ayında enflasyon yüzde 4,75 artarken, yıllık bazda yüzde 61,53'e yükseldi. Bu verilere göre temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan 3 aylık dönemdeki enflasyon yüzde 25,11 olarak gerçekleşti.

Asgari ücrete %54 oranında zam yapıldığını belirten emekliler, mevcut ekonomik şartlarda aldıkları maaşın yetersiz olduğunu ve maaşlardaki bu adaletsizliğin giderilmesi gerektiğini ifade ederek maaşlarına ek zam talebinde bulunuyorlar. 

Altın fiyatlarında son durum ne? İşte 11 Ekim 2023 altın fiyatları Altın fiyatlarında son durum ne? İşte 11 Ekim 2023 altın fiyatları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde emekliye müjde verileceğini belirterek Kabine Toplantısı'nı işaret etmişti. Dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emeklililere müjde açıklaması uzun süredir zam bekleyen emeklileri tatmin etmedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kasım ayının ilk yarısından itibaren emeklilere bir seferliğe mahsus 5'er bin lira ödeneceğini ancak hem emekli olup hem çalışanların ise kapsama dışında olacağını belirtti. 

Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamadan memnun olmayan emekliler tepki gösterirken kazanılmış haklarını istediklerini belirterek maaşlarına zam yapılmasını ve mevcut ekonomik şartlarda çalışmaya devam etmek zorunda kalan emeklilere de ikramiye verilmesini talep etti. 

Emekliler sistemin adil olmasını ve tüm emeklililerin kök maaşına 5000 TL yansıtılmasını talep ediyor. 

EYT'de maaş bağlanmayanlarla ilgili yeni gelişme: Bakan Işıkhan duyurdu EYT'de maaş bağlanmayanlarla ilgili yeni gelişme: Bakan Işıkhan duyurdu

Bakan Işıkhan'dan emeklilere ikramiye açıklaması!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde, emeklilere 5 bin lira ödenmesine ilişkin, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sivil havacılıkta rekor kırıldı! Sivil havacılıkta rekor kırıldı!

Çalışan emeklilere de 5 bin lira verilip verilmeyeceğinin, kapsamın genişleyip genişlemeyeceğinin sorulması üzerine Işıkhan, "Düzenlemeyi tamamladık. Hayırlı olsun emeklilerimize. Bu noktada çalışan emeklileri de kapsam dışında bıraktık. Takdir edersiniz ki mücbir sebeplerden dolayı bütçemizde kısıtlamaya gitmek zorunda kaldık. Elde edebileceğimiz en maksimum sonuç buydu. Gündemimizde başka bir çalışma da söz konusu değil." dedi.