Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen haftalarda açıkladığı 1 milyon Suriyeli'yi vatanlarına kavuşturma projesine Suriye sıcak bakmadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaklaşık 1 milyon Suriyeli'yi ülkelerine geri gönderme kampanyası Suriye tarafından kabul edilmedi.

Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın halka açıkladığı gönüllü 1 milyon Sureli'yi Suriye'ye gönderme projesi büyük yankı uyandırmıştı. Ancak Suriye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin 1 milyon Suriyeli sığınmacıyı Suriye sınırındaki "güvenli bölgelere" geri gönderme projesini kabul etmeyeceklerini bildirdi. 

MEB'in yaz okulları 4 Temmuz'da başlıyor MEB'in yaz okulları 4 Temmuz'da başlıyor

Dışişleri Bakanlığı, Suriye devlet haber ajansı SANA'ya cuma günü yaptığı açıklamada, "Suriye Arap Cumhuriyeti hükümeti, bu tür oyunları kesinlikle reddediyor." ifadelerini kullanarak diğer ülkelere Türkiye'yi finanse etmeme çağrısı yaptı. 

Suriye Dışişleri Bakanlığı, "Asıl amaç sömürgecilik. Güvenli bölge dedikleri aslında etnik temizlik." şeklinde konuştu.

"Gönüllü geri dönüş projeleri ile destekliyoruz. Şimdi de 1 milyon Suriyeli kardeşimizin gönüllü geri dönüşünü sağlayacak yeni projenin hazırlığı içindeyiz. Azez-Cerablus-El Bab-Tel Abyad ve Resulayn ile 13 bölgedeki proje geniş kapsamlı. Konuttan hastaneye kadar, tarımdan sanayiye kadar tüm ekonomik altyapı projenin içinde yer alacak. Suriye'nin diğer kısımları da güvenli hale geldiğinde gönüllü geri dönüşler için gereken zemini hazırlamanın gayreti içinde olacağız." ifadeleriyle projeyi duyurmuştu.