Ev sahiplerinin kiralara yüzde yüz oranında zam yapmasının ardından dört bakanlıktan uzmanların bir araya geldiği toplantıda ilk tedbirler ortaya çıktı. Fırsatçı ev sahiplerinin dikkatine. Artık kafalarına göre zam yapamayacaklar. İşte detaylar ...

İktidarın fahiş kira artılarına karşı kiracıları zor durumda bırakmamak adına Kiracı Şikâyet Hattı'nu kurdu. Bunun üzerine görüşmeler yapıldığı öğrenildi. 

 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hazine Bakan Yardımcısı Yunus Elitaş ile Ticaret Bakanlığı'ndan ilgili bürokratların katılımıyla 2 saatlik zirve gerçekleştirildi.

KİRACI ŞİKAYET HATTI

Zirvede iracı Şikâyet Hattı üzerinde duruldu. Sabah gazetesinin haberine göre; hat üzerinden kiracılar kanuni hakları konusunda bilgilendirileceği gibi aynı zamanda ev sahiplerini ihbar da edebilecek. Eğer ev sahibinin Gelir İdaresi Başkanlığı'na kira geliri beyannamesinde bulunmadığı tespit edilirse, geriye dönük vergi tahsil edilecek.

Kiracı Şikâyet Hattı ilerleryen günlerde e-Devlet Sistemi'ne taşınacak. Kurulması planlanan hat yalnızca kiracılara ev sahibiyle yaşadığı kira sorunu noktasında bilgilendirmede bulunacak.

'Dolar 6 lira olacak' diyen Şakkadanak Batırel'e İslam Memiş'ten sert tepki 'Dolar 6 lira olacak' diyen Şakkadanak Batırel'e İslam Memiş'ten sert tepki

Kiracıların, "Kombim bozuldu, ev sahibim mi ben mi yaptırmalıyım?", "Ev sahibim oğlunun oturacağını gerekçe göstererek beni evden çıkarmak istiyor, ne yapmalıyım?" gibi soruların muhatabı bu hat olmayacak.

FIRSATÇI EV SAHİPLERİ KARA LİSTEYE GİRECEK

Kiracıların ihbarları sonucunda yapılacak denetimlerde kiracısını kanuna aykırı şekilde mağdur ettiği tespit edilenler devletin "kara listesi"ne girecek.

ERDOĞAN TARAFINDAN AÇIKLANACAK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kira fiyat artışlarıyla ilgili düzenlemenin 10-15 gün içinde tamamlanıp hayata geçirileceğini belirterek, düzenlemenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını söyledi.

Bakan Kurum, "Ne konut sahibini ne de kiracıyı mağdur etmeyecek bir düzenleme yapacağız ancak fırsatçılığa hiçbir şekilde müsaade etmeyeceğiz. En kısa zamanda çalışma tamamlanacak ve fahiş artışları yapanlarla ilgili, sadece kira değil konut fiyatlarında da olağan üstü bir artış söz konusuysa bununla ilgili denetimlerimiz devam ediyor" dedi.

Kurum, "Borçlar Kanunu'na göre kira güncellemesinin 5 yılda bir yapılacağının altını çizen Bakan Kurum, şöyle konuştu: "Tüfe oranı kira artışında tavan fiyattır. Vatandaş olarak da bize düşen kanunlara uymaktır. Bunun dışında yapılan her güncelleme yasalara aykırı olduğu için kiracının yasal sürece başvurma hakkı vardır." 

"Son dönemde yaşanan artışlarla alakalı bazı fırsatçılar da ortaya çıktı. Tüfe oranında yapılması gereken zam, yüzde 100 oranında yapılıyor. Bu noktada takibi Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret bakanlığı yapıyor. Vatandaşın bu noktada şikayeti varsa eğer ilgili bakanlıklara şikayetini yaparak, hukuki süreci başlatabilir."