Hacca gidecekler için önemli bir gelişme yaşandı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, hac kaydı ve kurası hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Erbaş, hac başvuru süresinin uzatıldığını ve 2020 yılında kurası çıkmasına karşın salgın nedeniyle hacca gidemeyenlerin kurasız hacca gidebileceklerini duyurdu. Peki hac kayıtları ne zaman? Hac başvuru tarihleri uzatıldı mı? İşte hac kayıtları için yeni bilgiler...

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş katıldığı canlı yayın televizyon programında önemli açıklamalarda bulundu. Erbaş, konuşmasında hacca gidecekleri ilgilendiren önemli bir değişikliği açıkladı.

Erbaş, hac kayıtlarının 31 Ocak tarihine kadar uzatıldığını duyurarak 2020 yılında hac kurası çıkanların ancak salgın nedeniyle hacca gidemeyenlerin bu yıl kurasız olarak hacca gidebilceklerini duyurdu.

İşte Erbaş'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

"İsveç'teki Kuran-ı Kerim yakılması olayı kabul edilebilir bir şey değil. Şiddetle kınıyoruz. Kutsal bir kitaba yapılan her saldırı bizi yaralıyor. Hele ki devlet izni ile yapılması asla kabul edilemez. Gösterdiğimiz tepki az bile. Menfur saldırı dolayısıyla müslümanların tepkisini koyması gerekiyor. Biz de en üst seviyede tepkimizi gösterdik.

"İSVEÇ'TE ÇİRKİNLİĞİN YAPILDIĞI YERDE KUR'AN OKUNACAK"

Dün sabah 90 bin camimizde sabah namazı buluşması yaptık. Herkesi Kuran-ı Kerim okumasına davet ettik. Dualarımızı yaptık. İnşallah bu konuyu uluslararası boyuta taşıyoruz. Din işleri başkanları ile çevrimiçi bir toplantı yapıp yine tepkimizi koyacağız. Mahkemelere başvurulacak, temsilcilere mektup yazılacak.

İsveç'te çirkinliğin yapıldığı yerde Kuran-ı Kerim okunacak. İsveççe mealleri verilecek. Bir açıklama yaparak saygımızı ortaya koymuş olacağız. Bunu biz hayra dönüştürmeliyiz. Bu bir kötülüktür. Bunu hayra dönüştürmek de bizim işimizdir. 

HAC KAYIT TARİHİ NE ZAMAN?

2020 yılında kurası çıkmış olanlar bu hac döneminde bir daha kuraya girmeden hacca gidebilecekler. 37 bin 770 kişilik kısmı gidebildi. Bır kısmı 65 yaş sınırına takıldığı için gidemedi. Şimdi 65 yaş sınırı kaldırıldı. Aşılarını yaptırmış olanlar bu sene hac görevini yapabilecekler. 

Bu sene 83 bin 430 vatandaşımızı hacca götüreceğiz.

HAC BAŞVURULARI NASIL YAPILACAK?

Önceki yıllarda kayıt yaptıranların kayıtlarını biz yeniledik. Yeni kayıt olmak isteyenler 5 Ocak itibarıyla e-Devlet'ten kayıt yaptırdılar.

26 Ocak'ta bitmesi planlanan başvuru sürecini, gelen taleplerin fazla olması üzerine ön kayıt başvuru süresini 31 Ocak'a kadar uzattık.

Çarşamba günü bakanlıklar arası hac ve umre kurulumuzu topluyoruz. Hac ile ilgili konularımızı konuşup kura tarihini belirleyeceğiz. 

Tamamen bize özgü bir kura sistemi yürütüyoruz. En adil sistem olarak biz kat sayılı kura sistemini uyguluyoruz.

ESKİDEN BAŞVURANLARIN HAC KURASINDA ÇIKMA İHTİMALİ YÜKSEK

Ahmet Özcan'ın başına gelenleri duyanlar şok oldu Ahmet Özcan'ın başına gelenleri duyanlar şok oldu

Bu sene kaydolan kişi 1 kere kuraya girecek. Kendisiyle çarpıyoruz. Geçen yıl kaydolan 2 yıl olduğu için 4 kere kuraya giriyor. 3 yıl önce kaydolan 9 kez, 10 yıl önce kaydolmuş vatandaşlarımız bu sene 100 kere kuraya giriyor. Bu yüzden eskiden başvuranların kurasının çıkma ihtimali çok daha yüksek. 

Hacca mütacaat etmiş bekleyen vatandaşların yaş ortalaması şu anda 57. Bu başvurularla birlikte değişebilir."