Türkiye'nin olumsuz ekonomik koşullarından dolayı gençler yuva kuramıyor. Mobilyalar başta olmak üzere ev kiraları ateş pahası haline geldi. Evlenmenin neredeyse imkansız olduğu şu dönemde evlilik hazırlığı yapan çiftler zor durumda.

Gençlerin yuva kuramamasının en büyük nedenlerinin başında hayat pahalılığı geliyor. Ev eşyası, takı, kına gecesi, düğün derken gençler masrafların altından kalkamaz hale geldi. Neden mi? İşte cevabı...

Muhafazakar seçmen bunu yer mi? Muhafazakar seçmen bunu yer mi?

Covid-19 Pandemisi Türkiye’de Mart ayının ortasından itibaren ekonomik faaliyetleri; dış ticaret, turizm ve iç talep kanallarıyla etkilemeye başlamış ve etkileri Nisan ayı itibarıyla derinleşerek tüm ekonomiye yansımıştır. Dünyayı etkisi altına alan salgının 2008 küresel finans krizinden daha derin ekonomik etkileri olduğu görülmektedir. Covid- 19 vaka sayısında bu yıl azalma görülürken "Maymun çiçeği" ismi verilen ikinci bir virüs daha yolda. Bununlar beraber Rusya'nın Ukrayna'ya savaş açması ve uygulanan yaptırımlar adeta ekonomiyi yerle bir etti. Durumlar böyleyken gençler hayat pahalılığından bezmiş durumda. Özellikle yüksek enflasyon evlenmeyi düşünen çiftlerin belini bükmeye başladı. Ortalama bir gelinliğin fiyatı 7 bin Türk lirası, düğün salonlarının en düşük maliyeti ise 10 bin Türk lirası. Peki hal böyleyken gençler nasıl yuva kuracak? 

Evlenmeyi planlayan çiftler kara kara düşünüyor. Mutfakta ve evde kullanılan küçük ev aletleri; ütü, süpürge dahil elektronik aletler, ev kiraları maliyetinin iki katına çıktı. Devletin evlenmek isteyen çiftlere yeteri kadar destek vermemesi de en çok tepki toplayan detaylar arasında. Piyasaların hali böyleyken yuva kuracak çiftler için dileriz ki “borçsuz bir yaşam” olsun. Ancak imkansız! Yüksek enflasyonun etkilerini derinden hisseden çiftler bu duruma bir an önce çözüm bulunmasını istiyor.