İsrail merkezli Kanal 12 televizyonunun yaptığı habere göre Mossad Başkanı David Barnea'nın anlaşmaya varılma olasılığına inandığını söylediğini aktarırken, Netanyahu'nun sunulan ayrıntılara itiraz ettiğini aktardı.

Yapılmak istenen anlaşma önerisinin ayrıntıları arasında, kanala göre 40 İsrailli esirin serbest bırakılması ve Gazze'nin kuzeydeki sakinlerin başka şartlar olmaksızın evlerine dönmesi yer alıyor.

Başbakan'ın, Gazze Şeridi'nin güneyinde Refah'ın işgali için hazırlık yapılması talimatını verdiği bilgisinin yer verildiği kanalda, ayrıca İsrail savaş kabinesi üyesi Benny Gantz ve Gadi Eisenkot, Barnea'nın pozisyonunu desteklediği ancak bu durumun Netanyahu'nun anlaşmaya karşı çıkmasını ve reddetmesini engellemediği de belirtildi.

MÜZAKERELER RESMEN BAŞLADI

Mossad Başkanı David Barnea liderliğinde bulunan İsrail heyeti, Gazze'deki esirlerin serbest bırakılmasına ilişkin müzakerelerin yeni turu için 18 Mart'ta Katar'ın başkenti Doha'ya gitmişti. Ayrıca heyette,  İsrail ordusunda kaçırılanlar ve kayıp kişiler dosyasının sorumlusu Nitzan Alon'un de yer aldığı bilgisi aktarılmıştı.

İsrail heyetinin Doha'ya ulaşmasıyla birlikte Hamas ile Tel Aviv arasında esir takası müzakerelerinin resmen başladığı İsrail basını tarafından duyurulmuş ve müzakerelerin yaklaşık iki hafta sürebileceği belirtilmişti.

ABD, Filistin'in BM'ye tam üyeliği talep edilen karar tasarısını veto etti ABD, Filistin'in BM'ye tam üyeliği talep edilen karar tasarısını veto etti

(Kaynak:AA)