İŞKUR aracılığı ile işsiz kalan vatandaşlara asgari ücrete yapılan artışla birlikte 2 bin 30 TL verilmesi kararlaştırılmıştı. Fakat bu ödemeden faydalanmak isteyenlerin bazı şartlara sahip olması gerekecek. Peki işsizlik maaşından kim, nasıl faydalanabilir? İşte detaylar…

2019 yılı asgari ücret zammının belirlenmesiyle, ödenecek işsizlik maaşları da netleşti. 2019'da en düşük işsizlik maaşı bin 15 TL'ye, en yüksek işsizlik maaşı ise 2 bin 30 TL'ye çıkıyor. Peki işsizlik maaşından kim, nasıl faydalanabilir? İşte detaylar…

İşsizlik maaşında asgari ücrete bağlı oranlarda artış gerçekleştirildi. İşsiz kalan vatandaşlar, maaşları üzerinden hesaplanarak netlik kazanan işsizlik maaşlarını İŞKUR' a başvuru yaparak alabiliyorlar. Bu işsizlik maaşında da artış gösterdi ve asgari ücret oranında bir artış maaşlara yansıtıldı.

Narkotikten uyuşturucu kaçakçılarına bir darbe daha Narkotikten uyuşturucu kaçakçılarına bir darbe daha

İŞSİZLİK MAAŞINA KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

İşsizlik maaşıyla alakalı aranan şartlarda bir 120 gün sınırı vardı, bu 120 gün sınırı bazı mağduriyetlerin oluşmasına ve işten çıkarılan kişilerin işsizlik maaşı alamamasına yol açıyordu, bu nedenle düzenleme yapılarak kaldırıldı. İşsizlik maaşından bu şartların kaldırılmasıyla beraber de asgari ücret tutarında bir artış gerçekleşti. Elbette asgari ücrette yaşanan bu artışın ardından, işsizlik maaşlarında da artış yaşandı. İşsizlik maaşına kendi isteği dışında işten çıkarılan kişiler başvurabilirler. İşsizlik maaşı için sigortalı olarak bir işte çalışmış ve işten çıkarılmış olması gerekmektedir. Sigorta primleri yatırılmış kişiler, işsizlik maaşından yaralanabilirler.

İŞSİZLİK MAAŞI 2 BİN 30 TL

İşsizlik maaşında artış yaşandı ve 2030 TL olarak uygulanmaya başladı. Elbette bu maaşlar, kişilerin çalışırken aldıkları ücrete göre artış gösterebiliyor. Daha detaylı bilgi için İŞKUR sitesini veya il, ilçe müdürlüklerini ziyaret edebilirsiniz. Buradan gerekli evrakları teslim edip, işsizlik maaşı başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.