Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önündeki polis kontrol noktasına silahla ateş açıldı.

Olayda, ilk belirlemelere göre biri kadın 2 saldırgan etkisiz hale getirilirken, 3'ü polis 7 kişi yaralandı.

Silah seslerinin duyulması üzerine adliye önündekiler, bina içerisine kaçarken adliye içindekiler yere yattı.

İhbar üzerine bölgeye çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi.

Olay nedeniyle adliyenin meydan yakınında bulunan C kapısı kapatıldı, polis ekiplerince adliye çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındı.

Ayrıca, polis helikopteri de önlemlere havadan destek verdi.

Yaralanan polis ve vatandaşlar, olay yerine gelen sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı. Yaralı polislerin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz, olay yerinde inceleme yaptı.

Saldırıda ağır yaralanan Dilfiraz Karataş, kaldırıldığı hastanede müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Saldırganların terör örgütü DHKP/C üyesi olduğu belirlendi

Yapılan incelemede, etkisiz hale getirilen saldırganların terör örgütü DHKP/C üyesi Pınar Birkoç ve Emrah Yayla olduğu belirlendi.

Söz konusu terör saldırısı anı, adliyenin güvenlik kamerasınca görüntülendi. Görüntülerde, biri kadın 2 kişinin silahla ateş açarak meydana geldiği görülüyor. Zanlılara silahla karşılık veren polisin, 2 şüpheliyi etkisiz hale getirdiği anlar yer alıyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı saldırıya ilişkin soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği olayla ilgili yayın yasağı kararı aldı.

Adliyeye girişler kontrollü sağlanıyor

İstanbul Valisi Davut Gül ile İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş olayın ardından İstanbul Adalet Sarayı'na gelerek saldırının gerçekleştirildiği alanda incelemelerde bulundu.

Olay yeri inceleme ekipleri adliye binasının C kapısı girişinde çalışma yaparken, saldırının yaşandığı meydana ise vatandaşların giriş çıkışına izin verilmiyor.

Polis kontrol noktasının yakınındaki C kapısından adliye binasına giriş-çıkış yapılmasına da izin verilmiyor. Binanın diğer taraflarındaki B ve D kapılarından ise kontrollü giriş ve çıkış sağlanıyor.

Ekiplerin, adliye çevresi ile metrobüs girişinde aldıkları güvenlik tedbirleri ise sürüyor.

Adliyedeki duruşmalar yapılmaya devam ediyor.

Bakan Yerlikaya: 25 adrese operasyon yapıldı, 40 kişi gözaltına alındı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İstanbul Adliyesi'ne yönelik terör saldırısında yaralanan polis memurlarını hastanede ziyaret etti.

Emine Erdoğan Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Federasyonu Başkanı Forbes ile görüştü Emine Erdoğan Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Federasyonu Başkanı Forbes ile görüştü

Bakan Yerlikaya, terör saldırısıyla ilgili, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz ve İstanbul Valisi Davut Gül ile adliyede toplantı yaptı.

İstanbul Adliyesi'nde basın mensuplarına açıklamada bulunan Yerlikaya, daha sonra hastanede tedavi gören yaralı polis memurlarını ziyaret etti.

Polislere "geçmiş olsun" dileklerini ileten Yerlikaya, doktorlardan yaralıların sağlık durumu hakkında bilgi aldıktan sonra hastaneden ayrıldı.

Bakan Yerlikaya'ya, İstanbul Valisi Davut Gül ile İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş eşlik etti.

İstanbul Adliyesi'ne gelen Yerlikaya, polis kontrol noktasına DHKP/C'li teröristlerce yapılan silahlı saldırıyla ilgili, basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Teröristlerin, D Blok önündeki görevli polis memurları tarafından GBT yapılmak üzere durdurulduğunu, ancak kadın teröristin önce biber gazı sıktığını, ardından da silahla ateş etmeye başladığını aktaran Yerlikaya, burada bir polisin yaralandığını söyledi.

Teröristlerin, Çağlayan Adliyesi C Blok istikametine doğru koştuğunu ifade eden Yerlikaya, "Burada çıkan çatışmada her iki terörist de kahraman polislerimizce etkisiz hale getirilmiştir. Bir vatandaşımız teröristlerin açmış olduğu ateşle maalesef tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmiştir. 3 polis memurumuz, 3 vatandaşımız yaralandı ve tedavileri devam ediyor." diye konuştu.

Yerlikaya, hayatını kaybeden vatandaşa Allah'tan rahmet, yaralı polislere ve vatandaşlara acil şifa dileğinde bulundu.

Bugünün, 6 Şubat depremlerinin birinci yılı olduğunu hatırlatan Yerlikaya, şöyle devam etti:

"Aynı zamanda mübarek Miraç Gecesi. Biz deprem şehitlerimizin acısını yaşarken, bu mübarek gecede milletimiz için dua ederken, hainler bir terör saldırısı girişiminde bulundular. Ama biz durmayacağız. Milletimize ihanet edenleri kazdıkları kuyularda boğmaya devam edeceğiz. Ve her zaman söylüyoruz, son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceğiz. İstanbul Emniyetimiz, bu menfur saldırı girişiminden hemen sonra 25 adrese operasyon yaptı ve bu vakte kadar 40 şahıs gözaltına alındı, operasyonlarımız devam ediyor. Aynı zamanda 1 Haziran 2023'ten 6 Şubat 2024 tarihine kadar İçişleri Bakanlığı olarak sol terör örgütlerine 335 operasyon düzenlemişiz. Bu operasyonlarda 269 DHKP/C'li terörist gözaltına alındı."

Gözaltına alınan bu teröristlerden 30'unun tutuklandığını, 137'si hakkında ise adli kontrol hükümlerinin uygulandığını açıklayan Yerlikaya, söz konusu operasyonlarda 6 teröristin de etkisiz hale getirildiğini kaydetti.

Bir gazetecinin, teröristin attığı çantada bomba düzeneği olup olmadığını sorması üzerine Yerlikaya, "Şu ana kadar arkadaşlarımızdan bize böyle intikal eden bir durum söz konusu değil." dedi.

Adalet Bakanı Tunç: Soruşturma devam ediyor

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, olay yerinde incelemelerde bulunduktan sonra gazetecilere açıklama yaptı.

Bugün saat 11.32 sıralarında Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na terör saldırısı girişiminde bulunulduğunu ifade eden Tunç, öncelikle hain terör saldırısını gerçekleştiren teröristleri lanetlediğini, adliye ve yargı camiasına "geçmiş olsun" dileklerini ilettiğini söyledi.

Bakan Tunç, olayı gerçekleştiren iki saldırganın Adalet Sarayı'nın D kapısından girmek isterken oradaki polisler tarafından yapılan GBT kontrolünde terörist oldukları anlaşılınca kaçmaya çalıştıklarını anlattı.

Teröristlerin C kapısındaki güvenlik noktasına gelerek, buradaki polislerle çatışmaya girdiklerini kaydeden Tunç, çatışma neticesinde 2 teröristin etkisiz hale getirildiğini, olayda yaralanan 4 vatandaştan birinin kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiğini aktardı.

Bakan Tunç, çatışmada yaralanan 3 polisin tedavilerine hastanelerde devam edildiğini ve sağlık durumlarının iyi olduğunu kaydetti.

Tunç, "Ben buradan yaralı polislerimize ve vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Vefat eden vatandaşımıza da Allah'tan rahmet diliyorum." dedi.

Polisin dikkati sayesinde hain terör saldırısının bir faciaya dönüşmeden engellendiğini vurgulayan Bakan Tunç, "Ben buradan polislerimizi, güvenlik güçlerimizi tebrik ediyorum." ifadesini kullandı.

Çağlayan'daki adliyede daha önce Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın da şehit edildiğini hatırlatan Tunç, "Bugün de belki aynı hain emellerini gerçekleştirmek isteyen hain teröristler, kapıdan girmek isterken kahraman polisimiz tarafından etkisiz hale getirildiler." diye konuştu.

Bakan Tunç, terörün her türlüsüyle kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceklerinin altını çizerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın da olayı yakından takip ettiklerini söyledi.

Şu anda soruşturmanın tüm detaylarıyla devam ettiğini dile getiren Tunç, "Soruşturmada 1 başsavcıvekilimiz ve 5 cumhuriyet savcımız görevlendirildi. Çeşitli gözaltılar var. Bu gözaltılar çerçevesinde adli soruşturma, 5 savcımız ve 1 başsavcıvekilimizin koordinasyonunda devam ediyor." bilgisini paylaştı.

Bakan Tunç, bir soru üzerine, yaralanan üç polisin durumunun iyi olduğunu yineleyerek, "Dört vatandaşımız yaralanmıştı. Vatandaşlarımızdan biri hastanede vefat etti. Diğer üç vatandaşımız hastanede, sağlık durumları iyi. Hayati tehlikeleri yok. Bir kadın vatandaşımız hayatını kaybetti. Allah'tan rahmet diliyorum. Yakınlarına da bir kez daha başsağlığı diliyorum." dedi.

Teröristlerin üzerinden ele geçirilenlerin ve olayla ilgili tüm detayların adli soruşturma kapsamında incelenmeye devam edileceğini kaydeden Tunç, Savcı Selim Kiraz'ı şehit eden terörist Şafak Yayla ile bugün etkisiz hale getirilen terörist arasında bir akrabalık bağının tespit edilemediğini söyledi.

Tunç, iki teröristin suç kaydıyla ilgili emniyet ve adliyedeki çalışmaların titizlikle sürdürüldüğü ifade ederek, "Etkisiz hale getirilen erkek terörist, 2004'te silahlı terör örgütü üyeliğinden ceza alan ve 15 yıl cezaevinde cezası infaz edilmiş olan biri. 15 yıl cezasını terör örgütü üyeliğinden çektikten sonra cezası biten biri. Kadın terörist de yine terör örgütü üyeliğinden davası Yargıtay'da devam eden biri. O da o dosya bakımından 4 yıl 2 ay cezaevinde tutuklu kalan biri." diye konuştu.

Kadın teröristin ablasının bugün "terör örgütü üyeliği" suçundan adliyedeki İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde duruşması olduğunu belirten Tunç, "O hain emellerine ulaşmak için kapıdan girebilselerdi, belki orada daha büyük bir terör eylemine girişmiş olabileceklerdi. Tüm bunlar önlenmiş oldu. Kahraman polislerimizi bir kez daha tebrik ediyorum. Burada çok dikkatli davranarak büyük bir terör eylemini önlemiş oldular, yaralanmaları pahasına bunu yaptılar. Kendilerine de 'geçmiş olsun' dileklerimi iletiyorum. Milletimize, yargı camiamıza 'geçmiş olsun' dileklerimi iletiyorum." ifadelerini kullandı.

Teröristlerle ilgili kamera kayıtları, önceki durumları ve kimlerle, nerelerle irtibatlı olduklarının adli soruşturma kapsamında incelenecek hususlar olduğunu aktaran Tunç, "Bunlarla irtibatlı olanlar, irtibatlı olduğu düşünülen 34 gözaltı var şu an itibarıyla. Bunlarla irtibatlı olan ve bu terör eyleminde rolü olan kişiler elbette ki adli soruşturma neticesinde ortaya çıkarılacaktır." dedi.

"Saldırgan Emrah Yayla'nın Anayasa Mahkemesince serbest bırakıldığı" yönündeki iddianın sorulması üzerine de Tunç, "Serbest bırakılma değil, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile ilgili hak ihlali başvurusunda bulunmuş, 2020 yılında. SEGBİS'le ifadesinin alınmasından dolayı Anayasa Mahkemesinin bir ihlal kararı söz konusu olmuş." şeklinde konuştu.

Tunç, terör saldırısında yaralanan polis memurlarını da hastanede ziyaret etti.

Yayın yasağı kararı alındı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliğinin, terör saldırısına yönelik yayın yasağı kararı aldığını bildirdi.

Şahin, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği, Çağlayan Adliyesindeki terörist saldırıya ilişkin olarak 'yayın yasağı' kararı almıştır. Yayıncılarımızın alınan kararı hassasiyetle uygulamaları gerekmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." ifadesini kullandı.

Vali Gül, ölen vatandaşın ailesiyle görüştü

Vali Gül, ölen vatandaşın ailesiyle görüştü

Vali Davut Gül, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz ve İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ile Şişli'deki bir hastanede tedavi gören yaralıları ziyaret etti.

Gül ayrıca, yaralı kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Dilfiraz Karataş'ın oğlu ve yakınlarıyla görüşerek, taziyelerini iletti.

Yaralıların durumu hakkında da doktorlardan bilgi alan Gül, gazetecilere, "Bugün, Çağlayan Adliyemize terör saldırısı girişiminde bulunuldu. Bildiğiniz gibi kahraman polislerimizin anında müdahale etmesiyle birlikte 2 terörist ölü ele geçirildi." dedi.

Olayda 3 polisin yaralandığını anımsatan Gül, "Polislerimizi hastanede ziyaret ettik. Hamdolsun durumları iyi. Vatandaşlarımızın tedavileri sürüyor. Gördüğümüz kadarıyla hayati tehlikeleri yok." diye konuştu.

Olayın ilk anından itibaren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanların süreci takip ettiğini aktaran Gül, emniyet personelini tebrik edip teşekkürlerini iletti.

Vali Gül, vefat eden vatandaşa Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi, yaralılara da geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Saldırıyı gerçekleştiren Pınar Birkoç'un yakınları adliyede gözaltına alındı

Polis kontrol noktasına silahla ateş açan 2 teröristten Pınar Birkoç'un bugün adliyede görülen bir davaya katılan ablası, kız kardeşi ve bazı kişiler gözaltına alındı.

Soruşturma kapsamında yapılan çalışmada, metrobüsten inerek adliyeye doğru giden 2 saldırganın durumundan şüphelenen devriye ekipleri, bu kişileri durdurarak kimliklerini istedi.

Bunun üzerine polis ekiplerine biber gazı sıkarak koşmaya başlayan saldırganlar, polise doğru ateş etmeye başladı.

Bunun üzerine çıkan çatışmada, 2 terörist etkisiz hale getirilirken, 3'ü polis, 6 kişi yaralandı.

İncelemede plastik kelepçe, 48 mermi, ve örgütsel doküman bulundu

Olayın ardından teröristlerin yanında bulunan çantada yapılan incelemede, içeriği henüz belirlenemeyen bir düzenek, plastik kelepçe, 48 mermi, ve örgütsel doküman bulundu.

Teröristlerden Emrah Yayla'nın bombalı eylem hazırlığındayken 2017 yılında Ankara'da yakalandığı ve yargılandığı dava kapsamında 14 yıl cezaevinde kaldığı öğrenildi.

Diğer saldırgan Pınar Birkoç'un ise terör örgütü DHKP/C'ye yönelik bir operasyonda 2017'de yakalanıp tutuklandıktan sonra 2020'de salıverildiği ifade edildi.

Bu arada, saldırının ardından çalışma başlatan polis, olayda öldürülen Pınar Birkoç'un ablasının da bugün silahlı terör örgütü üyesi olmak suçundan duruşmasının olduğunu belirledi.

Bunun üzerine İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne giden ekipler, tutuklu sanık Necmiye Birkoç ile duruşmaya izleyici olarak katılan diğer kardeşi ve bazı kişileri gözaltına aldı.

Mahkeme heyeti de bunun üzerine duruşmayı 2 Nisan'a erteledi.

Öte yandan, olayın ardından Okmeydanı'ndaki İdil Kültür Merkezi ve diğer ilçelerdeki bazı adreslere düzenlenen operasyonda bazı şüphelilerin gözaltına alındığı öğrenildi. 

TBMM Başkanı Kurtulmuş saldırıyı lanetledi

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, saldırı girişimini lanetleyerek, yaralanan vatandaşlara ve polislere acil şifa diledi.

Kurtulmuş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde yer alan polis noktasına yönelik hain saldırıyı ve faillerini lanetliyor; teröristleri etkisiz hale getirerek görevini layıkıyla gerçekleştiren kahraman polislerimizi yürekten kutluyor, yaralı vatandaşlarımıza ve polislerimize acil şifalar diliyorum. Huzura, barışa, adalete saldıran terör örgütlerinin birlik ve beraberliğimizi bozmasına asla izin vermeyeceğiz." ifadelerine yer verdi. 

Siyasi parti temsilcilerinden kınama mesajları

İstanbul'daki siyasi partilerin temsilcileri, sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla terör saldırısını lanetledi.

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, saldırıda yaralanan kahraman polislere ve vatandaşlara Allah'tan şifa diledi.

Teröre hiçbir zaman geçit vermeyeceklerini vurgulayan Kabaktepe, "Vatanımızın üzerinde kötü emelleri olan terör örgütlerine en ağır şekilde darbe vurmaya devam edeceğiz." değerlendirmesini yaptı.

Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Murat Kurum, terör saldırısını lanetleyerek, "Huzurumuza, asayişimize, kardeşçe yaşama irademize kasteden kim varsa emellerine ulaşamayacak." ifadesini kullandı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Bu tür provokatif saldırılar hiçbir zaman huzurumuzu, birliğimizi bozamaz." değerlendirmesinde bulundu.

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, toplumsal huzuru hedef alan bu provokasyonlara karşı hep birlikte yan yana duracaklarını kaydetti.

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Yücel Coşkun ise hain teröristleri etkisiz hale getiren kahraman polisleri kutlayıp, yaralı polislere ve vatandaşlara şifalar diledi.

İYİ Parti'nin İBB Başkan adayı Buğra Kavuncu da hain terör saldırısını şiddetle lanetlediğini belirterek, teröristleri etkisiz hale getiren kahraman polisleri kutladı.

Saldırıda yaralanan 1'i polis 2 kişi, hastanedeki tedavilerinin tamamlanmasının ardından taburcu edildi.

"Melek gibi bir insandı"

Terör saldırısında yaralanan ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Dilfiraz Karataş'ın yakınları, Bağcılar'daki evinde taziyeleri kabul etti.

Karataş'ın akrabası Zeynel Ağırgöl, AA muhabirine, yengesinin herkese yardım etmeyi sevdiğini, ''melek'' gibi bir insan olduğunu söyledi.

Dilfiraz Karataş'ın, yakınının mevlit yemeğini hazırlamak için yardıma gittiğini anlatan Ağırgöl, bu sırada saldırıda hayatını kaybettiğini kaydetti.

Komşusu Osman Kadıoğlu ise mahallede herkesin Karataş'tan övgüyle bahsettiğini belirterek, 25 yıldır tanıdığını Karataş'ın çok iyi bir komşu, anne ve abla olduğunu söyledi.

Kadıoğlu, "Mahallede kimseye zararı olmayan, güleç bir insandı. Melek gibi bir insandı, Allah rahmet eylesin. Teröre kurban gitmesi acı. 25 yıldır tanıdığımız için çocukları da elimizde büyüdü. Çocukları, ailesi ve bizler için zor. Ailesi de perişan oldu." diye konuştu.

KKTC Başbakanı Üstel terör saldırısını kınadı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ünal Üstel, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önündeki polis kontrol noktasına yönelik terör saldırısını kınadı.

Üstel, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı:

"Bugün, İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde gerçekleştirilen menfur saldırıyı kınıyor, milletimize en derin geçmiş olsun dileklerimi sunuyor ve saldırıda yaralanan 3'ü polis 5 kardeşimize acil şifalar diliyorum."

Pakistan: Türk halkına ve hükümetine en içten taziyelerimizi sunuyoruz

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önündeki polis kontrol noktasına düzenlenen terör saldırısını şiddetle kınadı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Türk halkına ve hükümetine en içten taziyelerimizi sunuyoruz ve bu alçak saldırıda yaralananların hızla iyileşmeleri için dua ediyoruz. Düşüncelerimiz ve duamız, hayatını kaybedenlerin aileleriyle." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önündeki polis kontrol noktasına düzenlenen terör saldırısı şiddetle kınanarak, Pakistan'ın terörle mücadelede Türkiye'nin yanında kararlı şekilde durduğu vurgulandı.