Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2012, 2014 ve 2015'teki sınavları usulsüz olarak geçek 7 bin 4 Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) şüphelisini deşifre etti.

Düzce, 'Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi' ilan edildi Düzce, 'Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi' ilan edildi

FETÖ'nün askeri sınav sorularını sızdırmasına ilişkin soruşturmayı derinleştiren Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçlarını Soruşturma Bürosu, JATEK ve JAMYO sınavlarına yoğunlaştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada jandarma okulları sınavında usulsüzlük yapıldığı tespit edildi. Buna göre, sınavlara giren FETÖ mensuplarının aday numaralarının bazı rakamları farklı olsa da toplamının aynı değeri verdiği tespit edildi.

FETÖ mensubu astsubay adaylarını bu şekilde seçebilen mülakat komisyonu da bu kişilerin başarılı olmasını sağladı.

81 İL BAŞSAVCILIĞINA SUÇ DUYURUSU

Bunun üzerine harekete geçen Başsavcılık, 2012'deki JAMYO mülakatında 1920 kişi, 2014'teki JATEK mülakatında 2 bin 972 kişi, 2015'deki JATEK ve JAMYO mülakatlarında ise 2112 kişinin usulsüz şekilde başarılı sayıldığını belirledi.

Toplam 7 bin 4 şüphelinin isim, adres ve bağlı bulunduğu askeri birliğin bilgilerini liste haline getiren Başsavcılık, Ankara dışındaki kişiler hakkında adli işlem yapılması için 81 ilin başsavcılığa suç duyurusunda bulundu.