IMF'den merkez bankalarına uyarı! IMF'den merkez bankalarına uyarı!

Fatih KarahanTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın yeni başkanı oldu. Karahan, Hafize Gaye Erkan'dan görevi devralarak yeni Merkez Bankası Başkanı oldu. Fatih Karahan'ın biyografisi ise en çok merak edilenler arasında. Peki, Fatih Karahan kimdir? Merkez Bankası Başkanı Dr. Fatih Karahan kaç yaşında, daha önce hangi görevleri üstlendi?

FATİH KARAHAN KİMDİR?

1982 yılında Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. 2012 yılında ise Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. 
İş hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist unvanı ile başlayan Karahan, 2022 yılına kadar bahsi geçen kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak yer aldı.
Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev alan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Fatih Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist unvanı aldı.
28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanan Karahan, son olarak 3 Şubat 2024 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak atanmıştır.