Şehirler arası otobüs yolculuğu yapan bir vatandaş seyahat ettiği Öz Erciş Sehayat Firması'ndan 'namaz molası' isteğinde bulundu. Vatandaşın bu isteğinin kabul edilmemesi sosyal medyada tartışma konusu oldu. Firma konuyla ilgili açıklama yaparak laiklik vurgusu yaptı, anayasanın maddelerine işaret etti.

Otobüsle şehirler arası seyahat eden Abdullah Gündüz isimli bir kişi Twitter hesabı üzerinden, "65 DH 854 plakalı “Öz Erçiş Seyahat” isimli seyahat firması öğle ve akşam namazları için 3 dakika mola talep etmeme rağmen inatla mola veremeyeceğini, namazı sonra kılabileceğimi ve bu ricamı tüm yolcuların hakkına girmek olduğunu iddia ederek talebimi reddetmiştir” paylaşımında bulundu.

Avukat Tuncay Keserci, Öz Erciş Seyahat adına şu açıklamayı paylaştı:

"Otobüs gibi toplu taşıma araçlarının önceden belirlenen güzergâhlar ve bu güzergahlar üzerinde bulunan mola yerleri dışında, hayati tehlike arz edecek durumlar hariç olmak üzere durması, bizzat toplu taşıma sisteminin bu niteliğinden dolayı amaca uygun değildir. Anayasanın 2. maddesinde Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak tanımlanmıştır. Anayasanın 14.maddesine göre, anayasada tanımlı hakların hiçbiri, özellikle demokratik ve laik anlayışı ortadan kaldırma amacıyla kullanılamaz.

Öztürk Yılmaz'a bıçaklı saldırı! Öztürk Yılmaz'a bıçaklı saldırı!

Anayasanın 23.maddesi "yerleşme ve seyahat hürriyeti"ni ve 24.maddesi "din ve vicdan hürriyeti"ni güvence altına almıştır.

Buradan hareketle müvekkil şirketin sadece bir veya birkaç yolcu ibadet edecek diye ibadet etmeyen ve öngörülen zamanda varmak istediği noktaya ulaşmak isteyen diğer yolcuların, bahsi geçen anayasal haklarını görmezden gelmesi şirket politikamız nedeniyle mümkün değildir. Tüm yolcuların bu prensiplere saygı duymasını beklediğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz."