Türkiye’yi Eurovision’da birinciliğe taşıyan Sertab Erener, 21 yılın ardından tekrar Eurovision sahnesinde şarkı söyledi.

Eurovision 2024 bu yıl İsveç'in Malmö kentinde düzenleniyor. Dünyanın en önemli müzik organizasyonlarından biri olarak kabul edilen Eurovision'da bu yıl yarı final öncesinde 2003 yılında “Everyway That I Can” şarkısı ile Türkiye'ye birincilik getiren Sertab Erener de sahne aldı.

Sertab Erener 2003 yılında Türkiye'ye birincilik getirdiği Everyway That I Can'i seslendirirken ondan hemen önce yarışmanın eski birincileri Helena Paparizou ve Charlotte Perrelli de My Number One, ve Take Me To Your Heaven şarkılarıyla sahne aldı.

Tüm dünyanın yakından takip ettiği yarışma Malmö Arena'da yapılıyor ve ev sahibi yayıncı Sveriges Television (SVT) tarafından düzenlenen yarışma Petra Mede ve Malin Åkerman tarafından sunuluyor. 

Dünya liderlerinden İran'a taziye mesajları Dünya liderlerinden İran'a taziye mesajları

EUROVİSİON FİNAL NE ZAMAN OLACAK?

Bu yıl İsveç'in Malmö şehrinde düzenlenen 2024 Eurovision'un ilk yarı finali 7 Mayıs günü saat 21:00'de, ikinci yarı final 9 Mayıs günü saat 21:00'de düzenlendi. Final ise 11 Mayıs saat 21:00'de gerçekleşecek.

EUROVİSİON ŞARKI YARIŞMASI BİRİNCİSİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

11 Mayıs günü Eurovision Şarkı Yarışması'nın kazananı belli olacak.

FİNALE KALAN ÜLKELERİN TEMSİLCİLERİ VE ŞARKILARI 

  • Litvanya: Dons / Hollow9- Litvanya Dons / Hollow
  • Avusturya: Kaleen/ We Will Rave
  • Hollanda: Joost Klein / Europapa
  • Norveç: Gate / Ulveham
  • İsrail: Eden Golan / Hurricane
  • Yunanistan: Marina Satti/Zari
  • Estonya: 5MIINUST x Puuluup / (nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi
  • İsviçre: Nemo / The Code
  • Gürcistan: Nutsa Buzaladze / Firefighter
  • Ermenistan: Ladaniva / Jako

FİNALDE YARIŞACAK OLAN İSRAİL'E PROTESTO

Malmö'de dünkü ikinci yarı final esnasında aralarında İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg'in de olduğu binlerce gösterici, Ukrayna'ya saldırısı nedeniyle Rusya yarışmaya alınmazken İsrail konusunda çifte standart uygulanmasını protesto ederken İsrail temsilcisi Eden Golan'ın 7 Ekim'e atıf yaptığı düşünülen "Hurricane" şarkısının 11 Mayıs'ta düzenlenecek finalde yarışacağı açıklandı. 

Belçika'da Flamanca yayın yapan devlet televizyonu VRT, Eurovision'ın ikinci yarı finalinin başında yayınını durdurarak İsrail'in Gazze'deki saldırılarını protesto etti.

Kanaldan yayımlanan mesajda, "Bu, bir sendika eylemidir. İsrail devletinin insan hakları ihlallerini kınıyoruz. Ayrıca İsrail, basın özgürlüğünü yok ediyor. Bu nedenle yayınımıza bir süreliğine ara veriyoruz. Şimdi ateşkes." ifadeleri kullanıldı.

Belçika, Portekiz, İngiltere, İrlanda, İsviçre, Norveç, Danimarka, Litvanya, Finlandiya ve San Marino'yu Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil eden sanatçılar, "Gazze'de acil ve sürdürülebilir ateşkes" çağrısı yapmıştı.

Avrupa’nın birçok ülkesinden farklı kesimler, Gazze'ye yönelik saldırıları nedeniyle İsrail'in Eurovision Şarkı Yarışması'ndan menedilmesi çağrısında bulunmuştu.

Editör: Yudum Özel