Ukrayna Enerji Bakanı German Galuşçenko, sosyal medya hesabından paylaştığı açıklamada, Rusya’nın bu gece Ukrayna’nın enerji altyapısına saldırdığını bildirdi.

Özellikle Dnipropetrovsk, İvano-Frankivsk ve Lviv bölgelerinin enerji tesislerinin saldırıya uğradığını aktaran Galuşçenko, ekipmanlara hasar verildiği, bir enerji tesisi çalışanının yaralandığı bilgisini aktardı.

Doha-Dublin seferini yapan uçak Türkiye üzerinde şiddetli türbülansa girdi: 12 yaralı Doha-Dublin seferini yapan uçak Türkiye üzerinde şiddetli türbülansa girdi: 12 yaralı

Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada da Rusya'nın bu gece Ukrayna topraklarına füze saldırısı gerçekleştirdiği belirtildi.

Yapılan açıklamada Rus ordusunun saldırıda 9 Х-101/Х-555 tipi seyir füzesi, 9 Х-59/Х-69 model güdümlü füze, 2 S-300 seyir füzesi, 2 "İskender-M" seyir füzesi, 4 "Kinjal" hipersonik füzesi ve 8 "Kalibr" seyir füzesi olmak üzere toplam 34 füze kullandığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca Ukrayna hava savunma kuvvetleri tarafından 6 Х-101/Х-555 tipi füze, 8 Х-59/Х-69 model seyir füze, bir "İskender-M" füze ve 6 "Kalibr" füze olmak üzere toplam 21 Rus hava hedefinin imha edildiği belirtildi.

Editör: Yudum Özel