Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın 4 yıllık görev süresinin dolması nedeniyle, Akarca’nın da aralarında olduğu 5 adaylı Yargıtay Başkanlığı seçimi başladı.

Akarca, Yargıtay Başkanlığı görevine 24 Mart 2020’de seçilmiş, 4 yıllık görev süresi dün itibarıyla dolmuştu.

Bu kapsamda, Yüksek Mahkemenin 4 yıl boyunca görev yapacak yeni başkanını belirlemek için Yargıtay üyeleri sandık başına gitti.

Anayasa Mahkemesi'nin yeni başkanı belli oldu Anayasa Mahkemesi'nin yeni başkanı belli oldu

YARGITAY BAŞKANLIĞI İÇİN 5 ADAY VAR

Yargıtay Başkanlığı için Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca ile Hukuk Genel Kurulu Başkanı Adem Albayrak, 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk, 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez ve 12. Hukuk Dairesi Başkanı Ayhan Tuncal aday oldu.

Yargıtay Başkanlığı seçiminin üçüncü turunda da sonuç alınamadı! Seçimler yarına kaldı Yargıtay Başkanlığı seçiminin üçüncü turunda da sonuç alınamadı! Seçimler yarına kaldı


BAŞKANIN SEÇİLEBİLMESİ İÇİN EN AZ 175 OY GEREKİYOR

Başkan seçilebilmek için adayların, 348 Yargıtay üyesinin salt çoğunluğu olan en az 175’inin oyunu alması gerekiyor.

Adayların hiçbirinin salt çoğunluğu sağlayamaması halinde seçimlere ikinci tur oylamasıyla devam edilecek.

TBMM’nin bayram sonrası trafiği! Yargı paketi, sporda şiddet, ruhsatsız silah, kripto para... TBMM’nin bayram sonrası trafiği! Yargı paketi, sporda şiddet, ruhsatsız silah, kripto para...

İlk üç oylamada sonuç alınamazsa seçim, üçüncü oylamada en çok oy alan iki aday arasında yapılacak. Dördüncü oylamaya katılacak adayların aldığı oya eşit sayıda oy alanlar da seçime katılabilecek.

Dördüncü ve beşinci tur oylamalarda da salt çoğunluk sağlanamazsa seçim, yeniden adaylık başvurusunda bulunanlarla tekrarlanacak.

Seçimlerde üye tamsayısının salt çoğunluğunun hazır bulunması gerekiyor.