Salı günü açıklamada bulunan Ukrayna Devlet Güvenlik Servisi, karşı istihbarat müfettişlerinin Rusya'nın Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile birlikte diğer üst düzey askeri ve siyasi liderlere yönelik suikast planını engellediğini duyurdu.

Bu kapsamda servis, iki Ukraynalı albayı bu komploya karıştıkları şüphesiyle tutuklayarak gözaltına aldı. Tutuklanan iki Ukraynalı albay, ömür boyu hapisle cezalandırılabilen vatana ihanet suçlamasıyla karşı karşıya.

Yetkililere göre albaylar, Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'yı geniş çaplı işgalinden önce işe alınmışlardı.

İsrailli aşırı sağcı Bakan ve fanatik Yahudi yerleşimcilerden Mescid-i Aksa'ya baskın! İsrailli aşırı sağcı Bakan ve fanatik Yahudi yerleşimcilerden Mescid-i Aksa'ya baskın!

"BU İLK DEĞİL!"

Devlet Güvenlik Servisi Başkanı Vasyl Maliuk, planın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in beşinci dönem için göreve başlamasıyla aynı zamana denk gelen bir saldırıyı öngördüğünü belirtti. Maliuk, planın izlenmesi için yürütülen gizli operasyonu bizzat yönetti.

Bu durum, Rusya'nın Zelenski'ye yönelik suikast girişimlerine ilişkin ilk iddia değil. Başkan 2022 yılında, Rusya ile çatışmanın üçüncü yılına girmesinden bu yana hayatına yönelik en az 10 girişim olduğunu duyurmuştu. Ayrıca ek olarak, Polonya'daki savcılar geçtiğimiz ay Zelenski'ye suikast planında Rusya'nın askeri istihbaratı için casusluk yapmaya hazırlandığı iddiasıyla Polonyalı bir adamın tutuklandığını aktardı.

Ukraynalı yetkililere göre Rus istihbaratçıların amacı Zelenski'nin güvenlik çevresine sızmak, başkanı kaçırmak ve daha sonra da ona suikast düzenlemekti. Operasyon Moskova'dan yönetildi ve Ukraynalı liderlerin yerlerinin tespit edilerek roket, drone ve füze saldırılarıyla hedef alınmasını kapsıyordu.

Editör: Öznur Kaya