Cumhurbaşkanı Erdoğan EYT'de yaş sınırlaması olmayacağını açıkladı ancak SGK girişi 2000 sonrası olan vatandaşlar düzenlemeden yararlanamıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) düzenlemesinin detaylarını açıklayarak, "2 Milyon 250 bin vatandaşımız emekli olma hakkına kavuşuyor. Herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacaktır" dedi.

Ancak bir günlük farkla EYT düzenlemesinden yararlanamayan vatandaşların mağduriyeti devam ediyor.

Vatandaşlar 8 Eylül 1999'da düzenlemesini birkaç günle kaçırmaları sonucu emekliliklerinin çok daha fazla uzamasına karşı çıkıyor. 

Sosyal medya uygulaması Twitter üzerinden tepki göstererek EYT düzenlemesinden yararlanmak isteyen vatandaşlar yaşadıkları mağduriyetin çözülmesini istiyor.

Twitter'da #2000SonrasıSgklıAdaletİstiyor etikiyle düzenlenen etkinliğe binlerce vatandaş katılarak mağduriyetin giderilmesini istedi. 

BORÇLANMA YOLUYLA ERKEN EMEKLİ OLABİLİRLER

2000 sonrası sigorta girişine sahip olanlar erken emeklilik şartlarını taşıyorsa yaş haddine takılmadan erken emekli olabilecek. Kadınlarda doğum borçlanması, erkeklerde askerlik borçlanması öne çıkıyor. 

Anneler her çocuk için 2 yıl hak kazanıyor. Bu sayede 6 yıla kadar erken emeklilik hakkını elde edebiliyor. 

51 yaşından 58 yaşına kadar emeklilik şartlarını  3 maddeyle duyurdular. Emeklilik için gün sayanlar bazı şartlara uygun olduğu takdirde hemen maaşa bağlanma imkanına sahip oluyor.

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN 3 MADDE DETAYI ORTAYA ÇIKIYOR

Erkeklerde askerlik hizmeti ve kadınlarda doğum borçlanması, emeklilik tarihini öne çekiyor. Anneler her bir çocuk için 2 yıl kazanırken malulen emekli  olabilme hakkı da bulunuyor.

EYT'de kritik tarih belli oldu: Komisyon ayrıntısı ortaya çıktı EYT'de kritik tarih belli oldu: Komisyon ayrıntısı ortaya çıktı

KADINLARDA 6 YIL ÖNE ÇEKİLİYOR

Kadın çalışanların bir çoğu doğum yaptıktan sonra çocuklarına bakmak için iş hayatından ayrılmak durumunda kalıyor. Bu nedenle emeklilikleri gecikiyor hem de prim gün sayıları azalıyor. Bu nedenle yaşanan mağduriyeti gidermek adına yasalarımız kadınlar için 'doğum borçlanma' hakkı tanıyor. 

Anneler üç çocuğa kadar borçlanarak prim kazanabiliyor. Özellikle 1 çocuk için 2 yıllık prim kazanabilmesi ile 6 yıllık avantaj elde ediliyor. 

ERKEKLERDE ASKERLİK BORÇLANMASI ÖN PLANA ÇIKIYOR

Askerlik sigorta tarihinden önce yapıldıysa sigorta başlangıç tarihi öne çekilir. Borçlanan kişiinin ödeme gün sayısı artar. 

Gereken şartları tamamladıkları zaman yalnızsa prim gün sayısı yetmiyorsa askerlik borçlanması ile emekli olabilirler. 

Örnek vermem gerekirse; emekli olmasına yalnızca 5 ay kalan bir vatandaş, bu süreyi borçlanarak kapatabilir. Eğer ilk kez sigortalı olduğu tarihten sonra askerli borçlanması varsa emekli olamaz.