Cem Yılmaz'dan müjde geldi: GORA'nın devam filmi geliyor! Cem Yılmaz'dan müjde geldi: GORA'nın devam filmi geliyor!

20 yılı aşkın bir süre önce, İngiltere’deki bir tarlada “paslı bir kova” gibi görünen bir şey bulundu. Metal parçası başlangıçta önemsenmedi, fakat daha fazla inceleme bu eserin gerçek kimliğini ortaya çıkardı. Eser, Roma İmparatorluğu’nun Britanya’yı ilk işgali sırasında bir süvari tarafından giyilen 2.000 yıllık bir Roma miğferiydi.

Hallaton Miğferi” olarak da bilinen eser, Hallaton Saha Çalışması Grubu ve Leicester Üniversitesi Arkeoloji Hizmetleri tarafından ortaya çıkarıldı. Leicestershire İlçe Konseyi tarafından yapılan açıklamaya göre, “yıllar süren özenli rekonstrüksiyon çalışmalarının” ardından eser, keşfedildiği İngiltere’nin orta kesimlerindeki Leicestershire’da bulunan Harborough Müzesi’nde sergileniyor.

9D22Bad9 9E9C 4Fac B8Fc 19Ecaea8Ef8E

Yerel kabine üyesi Christine Radford konuyla ilgili açıklamasında, “Hallaton Miğferi’ni tekrar Harborough Müzesi’nde insanların görmesi için sergilemekten heyecan duyuyoruz. Bu yeniden sergileme, üstlenilen muhteşem koruma ve rekonstrüksiyon çalışmaları olmadan mümkün olamazdı” diyor.

Londra’daki British Museum’un konservatörleri, miğferi yaklaşık yüzde 80 tamamlanacak şekilde dikkatli bir şekilde restore etti. MS birinci yüzyılın başlarında yaratılan eser, gümüş yaldızlı demirden yapılmıştı.

Eserin bileşenleri arasında bir kase, yedi yanaklık ve birçoğu özenle süslenmiş çeşitli parçalar yer alıyor. Alın korumasında aslanlar tarafından kuşatılmış tanrıça benzeri bir figür bulunuyor. Yanak parçaları, Roma tanrıçası Nike’nin yanında ata binen bir Roma imparatorunu tasvir ederken, bunların altında muhtemelen yerli bir Britanyalıyı simgeleyen “sinmiş bir figür” gösteriliyor.

Leicestershire İl Konseyi müzelerinin arkeoloji küratörü Helen Sharp miğfer hakkında, “Bu, Avrupa’da şimdiye kadar bulunan bir avuç gümüş kaplama miğferden biri. Son derece yüksek statülü bir asker tarafından giyilmiş olmalı ve Leicester bölgesinin o dönemde ne kadar iyi bağlantılara sahip olduğunu gösteriyor” diyor.

Hallaton Miğferi, 2000’li yılların başında aynı Demir Çağı bölgesinde yapılan keşiflerden oluşan daha büyük bir koleksiyon olan “Hallaton Hazinesi “nin bir parçası. Bu koleksiyon bunun yanı sıra Roma İmparatorluğu’nun Britanya’yı fethi sırasında gömülmüş 5.000’den fazla altın ve gümüş sikke, gümüş bir kase, gümüş külçeler ve hayvan kemiklerini de içeriyor.

İl meclisi, miğferin sergilenmesiyle birlikte müzenin, koleksiyondaki tüm önemli buluntuları ilk defa bir arada sergileyebileceğini belirtiyor.

Antik zırha bazı göz kamaştırıcı yeni eklemeler de eşlik ediyor: miğferin yapıldığı sırada nasıl görünmüş olabileceğini gösteren iki kopya. İlk replika, Leicestershire’da yaşayan gümüş ustası Rajesh Gogna’nın eseri. Gogna miğferin bir taramasını kullanarak reçineden üç boyutlu baskılı bir model yarattı ve bu modeli gümüş ve altınla süsledi.

İkincisi ise Romalıların kullanmış olabileceği geleneksel yöntemleri yeniden yaratmaya çalışan İtalyan arkeolog Francesco Galluccio tarafından el işçiliğiyle yapıldı.

Kaynak: Arkeofili