Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili düzenlemeleri içeren yasa teklifi TBMM'de kabul edildi. Yıllarca emeklilik için mücadele eden milyonlarca vatandaş emekli olurken 5000 ve kısmi emeklilik mağdurları bu düzenlemeden yararlanamadı.

Yıllardır emekli olabilmek için mücadele veren EYT'li vatandaşların bir kısmı emeklilik hakkını elde ederken düzenleme kapsamına dahil edilmeyen EYT'liler ise büyük hayal kırıklığına uğradı.

ASM Grup Elemanları kadro çağrısında bulunuyor! ASM Grup Elemanları kadro çağrısında bulunuyor!

Kabul edilen yasanın kapsamı sınırlı tutulması sebebiyle emekli olamayan 5000 ve kısmi emeklilik mağdurları emekli olabilmek için mücadele etmeye devam ediyorlar.

5000 ve kısmi emeklilik mağdurları, yasal düzenlemelerin kendilerini kapsamadığını ve hala mağduriyetlerinin devam ettiğini dile getiriyorlar. Bu gruplar, EYT'lilerin de tam anlamıyla adalet görmemiş olduğunu savunarak emeklilikte adalet sağlanmasını talep ediyorlar. 

5000 ve kısmi emeklilik mağdurları, EYT yasası kapsamına alınmayarak emeklilik haklarından mahrum bırakıldıklarını vurguluyorlar. Aynı koşulları yerine getiren diğer vatandaşlarla karşılaştırıldığında daha uzun süre çalışmak zorunda kaldıklarını ifade ediyorlar ve bu durumun hayat pahalılığı ve gelir kaybı gibi zorluklara neden olduğunu belirtiyorlar. Bu nedenle, hükümetten bu mağduriyetin giderilmesi için adil bir düzenleme istiyorlar.

Meclis'in açılmasının ardından Torba Yasa'da bu konuların gündeme gelmesi, emeklilik sistemiyle ilgili sorunların çözülmesine yönelik umutları artırabilir. 

EYT'yi de içeren düzenlemenin Meclis açılır açılmaz AK Parti'nin Meclis'e sunacağı ilk torba kanun teklifi içerisinde yer alacağı düşünülüyor.

EYT ile ilgili düzenlemelerin önümüzdeki dönemde gündeme gelebileceği düşünülüyor. EYT mağdurları ve benzer gruplar, bu gelişmeleri yakından takip ederek emeklilik haklarına yönelik mücadelelerini devam ettiriyorlar.