İsrailli vekilden korkunç açıklama: Mescid-i Aksa hakkında yaptıkları planı duyurdu İsrailli vekilden korkunç açıklama: Mescid-i Aksa hakkında yaptıkları planı duyurdu

Belçika'nın başkenti Brüksel'de süren AB zirvesinde kabul edilen ortak bildiride, göçe ve krizlere hazırlık başlıkları yer aldı.

AB Konseyi'nin göç konusunda kapsamlı bir yaklaşım izlemeye devam edeceği aktarılan bildiride, AB'ye giren düzensiz göçmenlerin yüzde 90'ından fazlasının kaçakçıların yardımıyla girdiği bildirildi.

Bildiride, AB Konseyi'nin, Komisyon'un insan ticareti ve kaçakçılığıyla etkin şekilde mücadele etmek için sahip olunan her türlü aracı güçlendirme ve bu sorunu çözmek adına küresel bir ittifak kurmasını desteklediği ifade edildi.

KRİZLERE HAZIRLIK STRATEJİSİ 

Küresel krizlere karşı askeri ve sivil hazırlık ile stratejik kriz yönetiminin güçlendirilmesi ve koordine edilmesinin "zorunlu ihtiyaç" olduğu vurgulanan bildiride, Komisyon'dan krizlere hazırlık stratejisi hazırlaması istendi.

Bildiride, ayrıca, Komisyon'a tüm toplumu hedef alan tehlikelere yönelik AB düzeyinde hazırlık yapma ve krize müdahaleyi güçlendirecek eylem planı hazırlama çağrısı yapıldı.

Dün başlayan zirvenin ilk gününde Ukrayna ve Gazze başta olmak üzere gündemdeki sıcak konular ele alınmış, Gazze'de sürdürülebilir ateşkese giden acil "insani ara" çağrısı yapılmıştı.

Ukrayna'daki savaşa dair yapılan oturumda ise AB liderleri dondurulan Rus varlıklarından elde edilen gelirlerin Ukrayna'ya verilmesinde anlaşmıştı.