Kanal 7 televizyonu canlı yayınında soruları yanıtlayan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, nafaka ve boşanma süreciyle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

"Boşanma davasıyla tazminat, nafaka konularını ayırmamız gerekir"

Adalet Bakanı Tunç, "Nafaka meselesiyle ilgili bir adım atılacak mı?" sorusu üzerine, bu konunun uzun süredir tartışıldığını söyledi. 1 Kasım'da aile hukukuyla ilgili sempozyum düzenleyeceklerini belirten Tunç, şöyle konuştu:

Diyanet Fahri Kur'an Kursu Öğreticileri kadro bekliyor Diyanet Fahri Kur'an Kursu Öğreticileri kadro bekliyor

"Önceki haftalarda 'Aile hukukunu baştan sona ele alacağız' dediğimde hemen birileri devreye girdi, 'Medeni Kanun değişiyor mu?' Medeni Kanun 2021 yılında değişti zaten. Medeni Kanunu rafa kaldırma gibi bir şey olabilir mi? Bizim yeni ihtiyaçlarımız yok mu? Diğer mevzuat çalışmalarında değişiklik yapıyoruz. Aile hukukuyla ilgili de boşanma davalarıyla ilgili uzun süren yargılamalardan vatandaşlarımız şikayetçiyse burada TBMM'deki milletvekillerimiz buna duyarsız kalmaz. Bizim de Adalet Bakanlığı olarak oluşturduğumuz bilim kurulları var.

Bu anlamda Meclisimize teknik destek verecek olan yürütmenin makamı Adalet Bakanlığı. Boş mu duracağız. Bu anlamda o vatandaşlarımızın taleplerine duyarsız mı kalacağız? 10 yıl süren boşanma davası var. Burada boşanma davasıyla tazminat, nafaka konularını ayırabiliriz, ayırmamız da gerekir. Nafaka ile ilgili bahsedilen mağduriyetlere duyarsız kalmamak gerekir. Kadının hassasiyeti noktasında biz hassasız. Kadınların korunması, onların nafaka konusunda mağduriyetlerine yol açılmamasını biz de savunuyoruz. Diğer yandan eğer dosya bazında farklı haksızlıklara neden olunuyorsa her iki taraf açısından düşünmek gerekir."

"Aile hukukunu yeniden masaya yatıracağız"

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, tüm mağduriyetleri ele alacak bir sempozyumun Türkiye Adalet Akademisi öncülüğünde yapılacağını, Aile ve Sosyal Hizmetleri Bakanlığının da sempozyuma davet edileceğini bildirdi.

Yurt dışından akademisyenler, istinaf ve yüksek yargıdan uzmanların katılacağı sempozyumda, aile hukukunun enine boyuna inceleneceğini belirten Tunç, "İhtiyaçlar, eleştiriler, bu anlamda yeni duruma göre çözüm önerilerimiz ne olur, etraflıca aile hukukunu yeniden masaya yatıracağız. Sil baştan deyince yanlış anlaşılıyor." dedi.

SÜRESİZ NAFAKA MAĞDURLARI ADALET İSTİYOR

Nafaka mağdurları, süresiz nafaka uygulamasının kendilerine büyük bir haksızlık olduğunu ve ekonomik kriz ortamında hayatlarını sürdüremediklerini belirtiyorlar. Süresiz nafaka uygulamasının evlilik süresiyle orantılı olması gerektiğini savunan mağdurlar, birkaç ay veya yıl evli kaldıkları eşlerine ömür boyu nafaka ödemek zorunda bırakıldıklarını ifade ediyorlar. Nafaka mağdurları, bu uygulamanın hem kendilerini hem de yeni kurdukları aileleri mağdur ettiğini ve adaletin sağlanması için yasal düzenleme yapılmasını talep ediyorlar.