Ankara kulislerine göre ehliyet, vergi gibi pek çok alanda af ve yapılandırmaları içeren bir torba yasasının Meclis’e gelmesi gündemde.

EYT'de yaş sınırının kaldırılması, yeni asgari ücret ve memur ve emeklilere yapılan zamların ardından hükümet milyonlarca vatandaşın mağdur olduğu konularda af ve yapılandırmalar için adım atmaya hazırlanıyor. Sevinden haber Ankara kulislerinden geldi. TGRT Haber Ankara Haber Müdürü Ahmet Sözcan’ın edindiği kulis bilgilerine göre kapsamlı af ve yapılandırmayı içeren bir torba yasası hükümetin gündeminde… 

EYT başvurusu nasıl yapılır? EYT başvurusu nasıl yapılır?

SIRADA VERGİ VE SGK PİRİM BORÇLARI VAR 

Pandemiyle birlikte artan enflasyonun da vurduğu küçük ve orta ölçekli işletmeler zor günler geçiriyor.  Hükümetin vergi  ve prim borçlarına yönelik çalışmalarının olduğunun altını çizen Ahmet Sözcan, çalışmanın detaylarını şöyle paylaştı: “Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan bu çalışmanın geniş kapsamlı bir çalışma olduğu söyleniyor. Kimleri kapsıyor? Vergi davalarını, incelenmesi tamamlanmış ancak işleme koyulmamış inceleme dosyalarını, matrah artırımını, stok ve ortaklar cari hesabı konularını da kapsayacak bir düzenleme olabilir. Çalışmanın seçimlerden önce yani Şubat ve Mart ayında çıkarılması planlanıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı çalışmayı hazırlayıp Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunacak. Nihai kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek. Tabi vergisini ve SGK prim borçlarını zamanında ödeyen bir kesim de var. Onların da mağdur olmaması için bir avantaj sağlanabilir.” 

EHLİYET VE ÇEK DÜZENLEMESİ GELEBİLİR 

Çek mağduriyetleri ile ilgili ciddi bir talep olduğuna dikkat çeken Sözcan, hükümetin bu konuda da adım atacağını söyledi. Sözcan, “Çekini ödeyemediği için cezaevinde yatan insanlar var. Bu konuda ciddi bir talep var” ifadelerini kullandı. Sözcan ayrıca ehliyetine el konulan vatandaşlar hakkında da bir düzenlemeye gidilebileceğine dikkat çekerek “Tüm bu çalışmalar bir paket halinde Meclis’e gelebilir” dedi. 

Kaynak: TGRT Haber