İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, Akşener-Erdoğan görüşmesine ilişkin açıklamalarda bulunarak, görüşmeden daha önce haberinin olmadığını, görüşmeyi İletişim Başkanlığı'nın sosyal medyada yaptığı paylaşım sonucu öğrendiğini bildirdi.  Devamında ise Dervişoğlu, muhatap alınması gereken ismin kendisi olduğunu belirterek “Ben bu partinin genel başkanıyım, partinin dününe bugününe yarınlarına sekte vuracak adımlara izin vermem. Ben kimsenin memuru değilim” açıklamasında bulundu. Açıklamasının devamında Dervişoğlu, Akşener’in gerçekleştirilen görüşme sonrası kendisini bilgilendirdiğini de aktardı. 

Öte yandan istifalara ilişkin açıklamada bulunan Dervişoğlu, partilerinden istifa eden kimseyle ilgili olumsuz bir şey söylemediğini bildirerek, partide kendisine karşılık bulamayanları sorgulayamayacaklarını belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı yaz denetimleri için sahilde! Hazine ve Maliye Bakanlığı yaz denetimleri için sahilde!

"BAZI İNSANLAR BOYUNA POSUNA BAKMADAN HASAN DAĞI'NA ODUNA GİTMEYE KALKIŞIRLARSA..."

Katıldığı Halk TV canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunarak gazetecilerin sorularını yanıtlayan Genel Başkan Dervişoğlu, şu açıklamalarda bulundu:

"Beni ilgilendiren tarafı İYİ Parti'nin genel başkanı ben iken Sayın Erdoğan'ın Sayın Akşener ile görüşmesi. Muhatap olarak benim alınmam gerekirdi. Bazı insanlar boyuna posuna bakmadan Hasan Dağı'na oduna gitmeye kalkışırlarsa şayet işte o zaman benden ummadıkları bir tepkiyi görebilirler. Ben bu partinin genel başkanıyım, partinin dününe bugününe yarınlarına sekte vuracak adımlara izin vermem. Ben kimsenin memuru değilim" 

Daha sonrasında Akşener'in görüşmeye dair kendisini bilgilendirdiğini belirten Dervişoğlu, açıklamalrının devamında şu ifadelere yer verdi:

"Devlet ve siyaset hayatında önemli görevler yapmış insanların bu ziyaretleri karşılıklı olarak yapmaları kadar doğal bir şey yok. Zannediyorum, Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu temel meselelerle alakalı olarak karşılıklı görüş alışverişinde bulunmuşlardır. Sayın Genel Başkanımız (Akşener), ziyaretten sonra telefonla beni aramak suretiyle bilgilendirdi. Genel olarak Türkiye'yi konuştuklarına dair birtakım ifadelerde bulundular. Onun dışında 'özel' diye tanımlanabilecek herhangi bir açıklama yapmadılar."

"NORMALLEŞME" ÜZERİNE DEĞERLENDİRME

Siyasi parti liderlerinin birbirlerini ziyaret etmesiyle "normalleşme" sağlanacaksa, tüm siyasi parti genel başkanlarıyla konuşmaya razı olduğunu bildiren Dervişoğlu, ancak Türkiye'nin önündeki problemler kaldırıldıktan sonra normalleşmeyi destekleyebileceklerinin altını çizdi.

ERDOĞAN İLE GÖRÜŞECEK Mİ?

Gazetecinin, Erdoğan ile olası bir görüşmesinin olup olmayacağına ilişkin sorusu üzerine Dervişoğlu şu ifadelerde bulundu:

"Şu anda bana intikal etmiş bir şey yok. Ben yeni seçilmiş genel başkanım. Sayın Cumhurbaşkanı şayet bize gelir, başarı dileklerinde bulunursa, ziyaret ederse, ben de iadeiziyaret yapmaktan imtina etmem dedim. Şu anda kendisinden bana gelmiş ne bir davet var ne de genel başkan seçilmem münasebetiyle gerçekleştirdikleri bir tebrik ziyareti var." 

Öte yandan, "Meral Akşener'e Cumhurbaşkanı Yardımcılığı verilmesi" yönündeki iddiaların sorulması üzerine Dervişoğlu,  buna ihtimal vermediğini dile getirdi.

"DEVLETİN GÜVENLİĞİNİ DE YOK SAYAMAYIZ"

Dervişoğlu'na Hakkâri Belediyesi’ne yapılan görevlendirmeye ilişkin değerlendirmesi sorulunca, mahkeme kararlarını tartışmadığını, bahse konu belediye başkanının 10 yıldır terör suçlamasıyla yargılandığının altını çizerek şu açıklamalarda bulundu:

“Yargılandığı davayla alakalı olarak da karar duruşması yaklaşmış. Ben böyle durumlarda hukukun ve demokrasinin uygulanması gerektiği kanaatini taşıyorum. Hukuku ve demokrasiyi ayakta tutacağız derken devletin güvenliğini de yok sayamayız.” 

Kaynak: T24