İlk Türk astronot Alper Gezervacı 19 Ocak gecesi ekip arkadaşlarıyla uzaya doğru yola çıktı. 20 ocak öğle saatlerinde Uluslararası Uzay İstasyonu'na ulaşan Gezeravcı, yaklaşık 2 haftadır 13 farklı deney gerçekleştirdi. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır: TÜRKSAT 6A'yı uzaya göndereceğiz Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır: TÜRKSAT 6A'yı uzaya göndereceğiz

UZAYDAN AYRILMA VAKTİ

Kaldığı 2 haftalık sürede Dünya'ya bağlantı gerçekleştiren ekibin uzaydan ayrılacağı vakit de belli oldu. Aralarında Alper Gezeravcı'nın da bulunduğu 4 kişilik ekip Türkiye saati ile bugün 17.50'de Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan ayrılacak. Gezeravcı, ekip arkadaşlarıyla beraber Dragon kapsülü ile dünyaya dönecek. Kapsül, astronotları Orlando açıklarında okyanusa indirecek.

Türkiye'nin ilk uzay yolcusu olması beklenen Gezeravcı: Böyle bir görevde  rol model olabilmek son derece

UĞURLAMA TÖRENİ DÜZENLENECEK

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın, yarın Türkiye saatiyle 14.00'te Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (ISS) ayrılması bekleniyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından edinilen bilgilere göre, Gezeravcı'nın da içinde yer aldığı Ax-3 ekibi için bugün Türkiye saatiyle 17.50'de uğurlama töreni düzenlenecek. Tören, Axiom Space'in sosyal medya hesaplarından canlı yayımlanacak.

Gezeravcı ve ekibinin yarın Türkiye saatiyle 14.00'te ISS'den ayrılması bekleniyor. Dünyaya dönüş yolculuğu ise 12 saat sürecek. Planlı inişin, ABD'nin Florida eyaletinin doğusundaki Atlas Okyanusu ve batısındaki Meksika Körfezi'nde bulunan 7 potansiyel iniş noktasından birine yapılması bekleniyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı