Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın fiyatlarıyla ilgili hiç duyulmamış bir açıklama yaptı.

Altın fiyatlarındaki değişkenliğin temel sebebi iç ve dış pazarlarda yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmeler olarak gösteriliyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın amacıyla her an herşeye hazır olun uyarısı yaptı. 

ALTIN 2 HAFTADIR EN YÜKSEK SEVİYELERİ TEST ETTİ

Yaşanan gelişmelerin ardından #altın fiyatları yükselişe geçti. Geçtiğimiz gün altın, bin lirayı test etti. Gram altın 27 Ekim gününe 995,37 ile başladı. Altın fiyatlarında dalgalanmalar devam ediyor.

İSLAM MEMİŞ: DOLAR BAZINDA GERİLEME MÜMKÜN

Para piyasaları uzmanı İslam Memiş piyasaları değerlendirirken şöyle konuştu:

“Euro/dolar paritesinde 1-02 ve 1-03 bandına kadar bir toparlanma olacağını tahmin ediyorum. Bu toparlanma kısa vadede olabilir. Önümüzdeki hafta açıklanacak olan Fed’in #faiz kararı zaten fiyatlandı. 75 baz puan bir faiz artırımı bekleniyor. Ama Fed Başkanı Powell ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Legarde’nin açıklamaları önemli olacaktır. ‘Yine enflasyonu bastıracağız ve her şey güllük gülistanlık olacak’ diye piyasalara gülücük dağıtmaya devam edecekler. İnanmıyoruz tabii ki böyle yeşil enflasyon yok dünyada ama değer bazında baktığınızda dolar bazında bir gerilemenin mümkün olabileceğini tahmin ediliyor."

İslam Memiş'ten altın fiyatları için tavsiyeler İslam Memiş'ten altın fiyatları için tavsiyeler

MAKAS ARALIĞI DARALDI, KASIM'DA REKOR GELEBİLİR

Para ve altın piyasaları uzmanı İslam Memiş, altın fiyatında ise dip seviyelerin test edildiğini belirterek “TL tarafına baktığımızda dolar 18,61 lira ekranlarda, ama Kapalı Çarşı piyasasında şöyle önemli bir gelişme var. Dolar, 18, 62 ve 18, 64 lira civarında hem makas aralığı daraldı, hem de ekran ile Kapalı Çarşı arasında hemen hemen denk hale geldi. Bunun nedeni ise talep olmayışından dolayı ekranla kapalı çarşı arasında makasta yavaş yavaş kapamış oldu. Altın piyasalarını da değerlendiren Memiş “Dip seviyeler test edildi; ons altında 1500 doları bekleyen de var, 2. 200 doları bekleyen de var. Altın fiyatları yeniden bin liranın üzerinde kasım ayında yeniden rekorları görebileceğiz ”dedi.