Avrupa Birliği (AB) ve üye ülkeleri tarafından, Ukrayna'da savaşın başlamasının hemen ertesinde başlattıkları askeri, finansal, insani yardımlar kapsamında şimdiye kadar 143,2 milyar avro kaynak aktarıldı.

AB ve üye ülkelerinin gündeminde yer alan Rusya Ukrayna savaşı hakkında, Rusya'nın Ukrayna'da savaşı başlattığı 24 Şubat 2022'den bu yana Kiev yönetimine destek konusu konuşuluyor.

3 Yıldır savaş devam ederken yerel basın ve açık resmi verilerden AB ve üye ülkelerin Ukrayna'daki savaş için şimdiye kadar ayırdığı kaynaklar derlenerek kamuoyu ile paylaşıldı. 

UKRAYNA ORDUSUNU DESTEKLEMEK İÇİN 11,1 MİLYAR AVRO AYRILDI

AB, savaşın akabinde tarihinde ilk defa silah ile diğer askeri teçhizatın satın alınması ve teslim edilmesini finanse etme kararı aldı ve AB anlaşmaları, Birliğin askeri operasyonları finanse etmek için normal bütçesini kullanmasını yasakladığı için AB, bütçe dışı, "Avrupa Barış Fonu" isimli bir kaynak kullandı.

AB Komisyonu tarafından açıklanan verilere göre, bu fon kapsamında AB, 2022-2024 arasında Ukrayna ordusunu desteklemek için 11,1 milyar avro harekete geçirildi.

Destek tutarı içerisinde her biri yaklaşık 500 milyon avro değerinde 7 yardım tedbiri seti, özellikle mühimmat ve füzelerin ortak satın alımını ve teslimatını amaçlayan, her biri 1 milyar avro tutarında iki yardım tedbiri ve son olarak AB ülkelerinin yakın zamanda anlaşma sağladığı, Ukrayna'ya yardımları sürdürülebilir bir temele oturtmak için kurulan 5 milyar avro değerindeki "Ukrayna Yardım Fonu" yer alıyor.

Filistin, BM'den tam üyelik talep ediyor Filistin, BM'den tam üyelik talep ediyor

Ayrıca AB, Kasım 2022'de 15 bin Ukrayna askerini eğitmek için misyon başlattı. Başlatılan misyon kapsamında şimdiye kadar 40 bin asker eğitildi ve misyon için Avrupa Barış Fonu'ndan 362 milyon avro harcandı.

AB'nin Avrupa Barış Fonu için seferber ettiği 11,1 milyar avro da dahil olmak üzere üye ülkelerle yapılan toplam askeri yardım miktarı ise 33 milyon avro civarına ulaştı.

"FİNANSAL DESTEK, BÜTÇE DESTEĞİ ve İNSANİ YARDIM" ADI ALTINDA 81 MİLYAR AVRO YARDIM

AB Komisyonu verilerinden elde edilen bilgilere göre, AB 2022-2023 yıllarında Ukrayna'ya kredi ve hibe formunda önemli miktarda makro-finansal destek sağladı.

AB bütçesinden "finansal destek, bütçe desteği ve insani yardım" adı altında toplam 81 milyar avro aktarıldı ve bu miktarın 3 milyarı avrosunu, AB ve üye ülkelerin sağladığı insani yardımlar oluşturdu.

Birliğin bütçesinden yapılan yardımların dışında üye ülkeler de kendi inisiyatifleriyle destekte bulundu. Bu kapsamda Ukrayna'ya 12,2 milyar avroluk hibe, kredi ve teşvik desteği verildi.

Ayrıca Ukraynalı mültecilere kapılarını, tarihinde ilk kez etkinleştirdiği Geçici Koruma Mekanizması dahilinde açan AB, erken dönemlerde 8 milyon, halihazırda ise 4 milyon civarında mülteciye ev sahipliği yapıyor.

17 milyar avroyu bulan yardımlar ile Ukraynalı mültecilere oturma, çalışma ve eğitim hakkı tanınması desteklendi. 

Bütün bu yardımlar toplandığında AB ve üye ülkeleri tarafından savaş içerisindeki Ukrayna'ya şimdiye kadar 143 milyar avronun üstünde kaynak ayrıldı.