Konya Pancar ve Tarım Ürünleri Üreticileri Derneği Başkanı Ahmet Bestil, ayçiçek yağına gelecek zam için vatandaşları uyardı.

Ayçiçek yağındaki artan fiyatlar dikkat çekerken Konya Pancar ve Tarım Ürünleri Üreticileri Derneği Başkanı Ahmet Bestil vatandaşları uyardı. Bestil, önlem alınmadığı taktirde 1 litrelik ayçiçek yağı fiyatının 100 TL'yi bulacağını söyledi.

500 LİRADAN AŞAĞI SATILMAYACAK!

Konuyla ilgili açıklama yapan Bestil, “Ayçiçeğinde hükümetimizin müdahale etmesini bekliyoruz. Şimdi 180 liraya 5 kiloluk ayçiçek yağı satılıyor. Gelecek sene ekecek bir Allah’ın kulu çıkmaz zararına. Gelecek sene de 5 kiloluk ayçiçek yağını 500 liradan aşağı yiyemeyeceğiz” sözlerini kullandı.

ABD ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 2,9 büyüdü ABD ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 2,9 büyüdü

Şeker pancarıyla ilgili de önceden benzer uyarıyı yaptıklarını söyleyen Bestil, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Biz, Konya Pancar ve Tarım Ürünleri Üreticileri Derneği olarak kristal şekerde de hükümetimizi uyarmıştık. Geçen sene pancarın ton alım fiyatı 420 liraydı. 'Gelin fiyatlar yükseldi, pancar ekicisini küstürmeyin' dedik bizi dinlemediler. Pancara fiyat vermediler. Bu sene şekerin kilosu 5 liradan 30 liraya çıktı. Neden, çünkü 2021 yılında 5 milyon tona yakın eksik pancar üretimi yapıldı. Zamanında pancara normal bir fiyat verilseydi şeker şimdi 15 lira olacaktı. Çiftçi ekmeyince şekerin kilogramı 5 liradan 30 liraya çıktı. Yarın aynı ayçiçeğinde de hükümetimizin müdahale etmesini bekliyoruz. Şimdi 180 liraya 5 kiloluk ayçiçek yağı satılıyor. Gelecek sene ekecek bir Allah’ın kulu çıkmaz zararına. Gelecek sene de 5 kiloluk ayçiçek yağını 500 liradan aşağı yiyemeyeceğiz. Onun için hükümetin, Toprak Mahsullerine aldırması gerekiyor. Biz uyarı görevimizi yerine getiriyoruz, karar yine onların.”