Türkçe'yi cinsiyetçi ifadelerden arındırmak için çalışma başlatan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Türk Dil Kurumu ile iş birliği yaparak bu kapsamda atasözleri ve deyimleri inceleyecek. 

ÖRNEKLER DERLENECEK

Çalışmalar kapsamında atasözleri, deyimler, masallar incelenecek olup, şiddet içerikli dil kullanımına ilişkin örnekler derlenerek bir araya getirilecek.

Bakanlık, değerlendirmeler sonrası yıl sonuna doğru çalışmaların sonuçlarını paylaşacak. Ayrıca, bakanlık değerlendirmeler sonrası farkındalık kampanyalarına da başlayacak.

Öte yandan, incelemeler sonrasında İletişim Başkanlığı'nın da sorumluluğunda önleyici politikalar geliştirilmesi için çalışmalar yapılacak. 

DİJİTAL OYUNLAR DA İNCELENECEK

Farkındalık çalışmaları kapsamında, üniversitelerin grafik tasarım, bilgisayar programcılığı, bilgisayar ve yazılım mühendisliği bölümü öğrencileri ile “dijital oyunlarda kadına yönelik şiddet” konusu da incelenecek. 
Bu kapsamda Ankara’da pilot üniversite belirlenecek.

'15 Temmuz Milletin Zaferi Paneli'nde konuşan Altun: Milletin bu hafızası gün yüzüne çıktı '15 Temmuz Milletin Zaferi Paneli'nde konuşan Altun: Milletin bu hafızası gün yüzüne çıktı

Öte yandan,  çalışmalar çizgi-film animasyon bölümü öğrencileri, çocuk programı yapımcıları ve çizgi film senaristleriyle yürütülecek. 

Kaynak: T24