Avrupa ve Hollanda gibi ülkelerde başörtülü kadınların iş bulma olasılığı açık kadınlara nazaran daha düşük. Kadınları açık veya kapalı olarak kategorize etmek yerine yeteneklerine göre iş alımı gerçekleşse 'medeniyet' kavramının altını biraz olsa doldurabilirdik. Ancak 21. yüzyılda insanların dini tercihleri her alanda olduğu gibi iş hayatını da olumsuz yönde etkiliyor.

Çağdaşlık, modernlik denildiğinde her ne kadar Batı dünyası aklımıza gelse de madalyonun öteki yüzüyle karşılaştığımızda aslında kadının konumunu yeniden şekillendirdiğini görüyoruz.  Batı dünyası “Müslüman Kadın” veya “Doğulu Kadın” algısı üzerinden kadınları kategorize ederek yıllardır uğrana mücadele edilen 'eşitlik ilkesini' tamamen yerin dibine sokmaktadır. 

Uygulanan ayrımcılık politikasını bir kez daha gözler önüne sermek gerekirse; Almanya, Hollanda ve İspanya’da yapılan bir araştırma, başörtülü Müslüman kadınların, iş başvurusu sonrası olumlu geri dönüş alma oranının diğer kadınlara göre yüzde 65 oranında daha az olduğunu ortaya koymaktadır.

Özgürlük kadınların tekelinde farklı türlerde ayrımcılık ve eşitsizliklerin yarattığı zincirler ve kadını ikinci sınıf vatandaşa indirgeyen yasalarla çok farklı bir anlam ifade ediyor. Bu zincirler kimi zaman başörtü üzerinden kimi zamansa açıklık üzerinden kadınlara yaftalanıyor. 

Batı'nın medeniyeti başörtülü kadınlara kadar

European Sociological Review dergisinde yayınlanan araştırmada, Hollanda ve Almanya’da başörtüsü takan Müslüman kadınlara yönelik işgücü piyasasındaki ayrımcılığa dair güçlü kanıtlar bulunuyor.

Araştırma, İspanya’daki tesettürlü kadınların, Hollanda ve Almanya’ya kıyasla daha çok daha az ayrımcılığa maruz kaldığını da gösteriyor.

Pes dedirten olay! Şehir merkezinde yüzlerce kişinin önünde cinsel ilişkiye girdiler Pes dedirten olay! Şehir merkezinde yüzlerce kişinin önünde cinsel ilişkiye girdiler

Almanya’da hem Türk ismi hem de başörtülü olan kadınların, başvurular arasında en fazla ayrımcılığa uğrayan grup olduğu görülmüştü.

Avrupa bahsettiği medeniyet seviyesine kadınlar üzerinden algı oluşturmadan gelebileceğini öğrenebilecek kadar kendini geliştirebilirse bardağın dolu tarafından bakmanın bünyeye ters olmayacağını kanıtlamış olacaktır.