Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bel kemiği ve önemli yapı taşı olan astsubaylar uzun süredir özlük haklarının iyileştirilmesi ve tazminat haklarının verilmesi konusunda mücadele ediyor. 

Astsubaylar 2003 yılından itibaren Meslek Yüksek Okulu yani ön lisans mezunu olarak 9.derecenin 1.kademesinden göreve başlamaktadır. Ancak diğer Meslek Yüksek Okulu mezunları hemen hemen bütün devlet memurları 9.derecenin 2.kademesinden göreve başlarken astsubayların 1.kademeden göreve başlaması ciddi bir eşitsizlik meydana getirmektedir.

Aynı eğitime sahip kişiler arasında kanun önünde eşitlik ilkesi gereği aynı hakların verilmesi gerekirken yine  Türk Silahlı Kuvvetleri'nden astsubayların emekliliklerine yansıyacak şekilde makam veya görev tazminatı gibi hiçbir tazminat hakları bulunmaması uzun yıllarca vatana hizmet eden astsubayların mağdur etmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin önemli yükünü çeken astsubayların emekli olurken 1.dereceden emekli olan bir astsubayın en fazla %55'le maaşa bağlanması emekli olduktan sonra tekrar ek iş yapmak zorunda kalmalarına neden olmaktadır. 

Türkiye Emekli Astsubaylar (TEMAD) Derneği çatısı altında bir araya gelen astsubaylar, Dernek Başkanı Hamza Dürgen önderliğinde tazminat haklarına kavuşmak için mücadele etmektedir. 

Depremlerde can kaybı 50 bin 96'ya yükseldi Depremlerde can kaybı 50 bin 96'ya yükseldi

Twitter'da #AstsubaylaraMüjdeVerin etiketiyle düzenlenen etkinliğe binlerce astsubay katıldı. Etkinlik kısa sürede ülke gündeminde yerini aldı. Hükümetin, uzun zamandır tazminat hakkı için mücadele eden astsubayların beklentilerini görmezden gelmemesi ve yeni bir çalışmayla yaşanan bu mağduriyeti bitirmesi bekleniyor. 

İYİ Parti'den destek geldi!

Meclis'te konuşan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, astsubayların tazminat bekleme konusunu şu sözlerle gündeme taşıdı: 

''Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bel kemiği ve önemli yapı taşı olan astsubaylarımızın yıllardır çözülmeyi bekleyen sorunları mevcuttur. Astsubaylar 2003 yılından itibaren Meslek Yüksek Okulu yani ön lisans mezunu olarak 9.derecenin 1.kademesinden göreve başlamaktadır. Ancak diğer Meslek Yüksek Okulu mezunları hemen hemen bütün devlet memurları 9.derecenin 2.kademesinden göreve başlarken astsubaylarımızın 1.kademeden göreve başlaması ciddi bir eşitsizliktir. Aynı eğitime sahip kişiler arasında kanun önünde eşitlik ilkesi gereği aynı hakların verilmesi gerekirken yine  Türk Silahlı Kuvvetleri'nden astsubaylarımızın emekliliklerine yansıyacak şekilde makam veya görev tazminatı gibi hiçbir tazmınatları da bulunmamaktadır.  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin önemli yükünü çeken  astsubaylarımız emekli olduktan sonra tekrar ek iş yapmak zorunda kalmaktadır. Emekli olurken 1.dereceden emekli olan bir astsubayımız en fazla %55'le maaşa bağlanmaktadır. Bu konulara ilişkin 63. ve 64. hükümetlerce ve Sayın Cumhurbaşkanı tarafından verilen onlarca söze rağmen herhangi bir düzenleme yapılmamış olması derin bir hayal kırıklığı yaratmıştır.''