Boşanma sonucunda yoksulluk nafakası olarak bilinen süresiz nafakaya bağlanan mağdurlar, artık sesleri duyulsun istiyor.

Süresiz nafaka mağdurları seslerini duyurmak istiyor. Boşanan eşlerden bir tarafın diğer tarafa her ay ödemesi üzere bağlanan ve yoksulluk nafakası olarak bilinen süresiz nafaka, mağduriyetlere yol açıyor.

Büyük çoğunluğunu erkeklerin oluşturduğu süresiz nafaka mağdurları, mantık zeminine oturan ve kendilerini bu esaretten kurtaracak yeni bir kanun istiyor.

Birkaç ay süren evliliklerde dahi süresiz olarak nafaka ödeme zorundalığı, boşanmış vatandaşları zora sokuyor. Evliliği son bulmuş ve nafakaya bağlanan vatandaşlar, "Birkaç ay evli kaldık ama ömrüm boyunca nafaka ödemek zorundayım" şeklinde isyan ediyorlar. 

EGM'den bekçilerle ilgili yeni karar EGM'den bekçilerle ilgili yeni karar

Binlerce mağdur, hükümetten yeni bir kanun bekliyor. Birçok mağduriyet gündemdeyken kendilerinin mağduriyetlerine de değinilsin istiyorlar. Geçen yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından mağduriyetlerine bir çözüm bulunacağı söylenmesine rağmen henüz bir çözüm önerisi dahi sunulmadı.

Süresiz Nafaka Nedir?

Boşanma sonucunda, eşlerden en az birinin yoksulluğa düşmesi, yahut en azından, evlilik birliği içindeki hayat kalitesinin ciddi şekilde azalması söz konusu olabilir.

Böyle bir durumun yaşanması halinde maddi olarak zor durumda olan tarafa yapılan ödemeye yoksulluk nafakası denmektedir. Türk Medeni Kanunu (TMK) madde 175’e göre yoksulluk nafakası, süresizdir. Yani mahkeme kararıyla nafakanın kaldırılmasına karar verilmedikçe, yahut nafaka lehtarının evlenmesi veya ölümü gibi nafakayı kendiliğinden sonlandırana erdiren bir durumun oluşmadıkça, nafaka yükümlülüğü devam eder.