Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) yeni bir düzenleme hayata geçiyor. Katılımcılar, sözleşmelerini devam ettirirken, belirli şartlarda birikimlerinin yarısını çekebilecek. Bu şartlar arasında konut alımı, doğal, evlenme, afet ve eğitim gibi hayati ihtiyaçlar yer alıyor. Kısmi ödeme talebinde bulunan katılımcıların başvuruları değerlendirilecek ve ödeme tutarı belirlenecek. Devlet katkısının oranı ise kısmi ödeme talebinin niteliğine göre farklılık gösterecek.

DOĞAL AFET DURUMLARINDA SÜRE ŞARTI ARANMAYACAK

TRT Haber'in bildirdiğine göre, bireysel emeklilik sisteminde doğal afet veya eğitim nedeniyle kısmen ödeme talep edenlere devlet katkısı sağlanacak. Devlet katkısı, kısmen ödenen tutarın yüzde 25'i kadar olacak. Eğitim için kısmen ödeme yapanlar, sözleşmelerini 4 yıl içinde sonlandırmak zorunda kalacaklar. Doğal afet durumunda ise, kısmen ödeme yapmak için herhangi bir süre kısıtlaması olmayacak. Öğrenciler, eğitim giderlerini karşılamak için 4 yıl süreyle kendi hesaplarından kısmen ödeme alabilecekler. Kısmen ödeme seçeneği, aylık veya yıllık gelir sigortası ürünü olarak sunulacak.

750 bin kamu işçisine ek zam yapılacak mı? Gözler Hak-İş ve Türk-İş'e çevrildi! 750 bin kamu işçisine ek zam yapılacak mı? Gözler Hak-İş ve Türk-İş'e çevrildi!

Kısmi ödeme hakkı nedir?

Kısmi ödeme hakkı, bireysel emeklilik sisteminde uzun süreli birikim yapmayı teşvik eden bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde, katılımcılar sözleşmelerinin devam etmesi koşuluyla, birikimlerinin belirli bir kısmını çekebilirler. Kısmi ödeme hakkından yararlanmak için, sözleşmenin en az 5 yıl süreyle yürürlükte olması ve katkı paylarının düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca, kısmi ödeme hakkı her 5 yılda bir defa kullanılabilir. Kısmi ödeme başvurusunda bulunan katılımcılar, başvuru tarihinden itibaren 3 yıl içinde sözleşmelerini feshedemezler.