Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 36,89 puan ve %0,34 artarak 10.909,45 puana çıktı.

Borsa güne yükselişle başladı! BIST 100 endeksi kaç puan arttı? Borsa güne yükselişle başladı! BIST 100 endeksi kaç puan arttı?

Bankacılık endeksi %0,12, holding endeksi ise %0,21 oranında değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran %3,18 ile gıda içecek sektörü olurken, en çok kaybettiren ise %0,03 ile gayrimenkul yatırım ortaklığı ve kimya sektörleri oldu.

Dün alıcılı bir seyir izleyen Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi %1,78 artışla günü 10.872,56 puandan tamamladı.

Analistler, küresel pay piyasalarının dünya genelindeki yoğun seçim takvimi ve makroekonomik verilerden aldığı sinyallerle karışık bir seyir izlediğini belirterek, bugün ABD'de açıklanacak istihdam raporu verilerinin yatırımcıların odak noktasında olduğunu vurguladı.

Bugün açıklanacak istihdam raporundaki verilerin iş gücü piyasalarının sıkı olduğuna dair endişeleri hafifletebileceği öngörülürken, tarım dışı istihdamın geçen ay 190 bin kişi arttığı tahmin ediliyor.

Mayıs ayında tarım dışı istihdamın 272 bin olduğunu hatırlatan analistler, beklenen verilerin iş gücü piyasasındaki yavaş soğumanın işaretçisi olabileceğini belirtti.

Analistler, bu durumun Fed'in politika alanını rahatlatabileceğini ve bankanın gelecek dönemde atacağı adımların daha net bir şekilde fiyatlanabileceğini dile getirdi.

Son dönemde Fed yetkililerinin temkinli bir duruş sergilediğini belirten analistler, bugün açıklanacak istihdam raporunun Fed'in karar alma sürecini kolaylaştırabilecek önemde olduğunu vurguladı.

Analistler, tarım dışı istihdam başta olmak üzere diğer veri kalemlerinden gelecek sinyallerin piyasalardaki hareketliliği artırabileceği uyarısında bulundu.

Bugün yurt içinde hazine nakit dengesi, yurt dışında ise ABD'de açıklanacak istihdam raporu gibi önemli verilerin takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 11.000 ve 11.100 puanın direnç, 10.800 ve 10.700 seviyelerinin ise destek konumunda olduğunu ifade etti.

Kaynak: Anadolu Ajansı