Kanada'da başörtüsü nedeniyle karate dersinden atılan kız çocuğu adına dava açıldı Kanada'da başörtüsü nedeniyle karate dersinden atılan kız çocuğu adına dava açıldı

Başbakan Starmer, cuma günü hükûmetini kurmaya başladı ve ülkeyi "daha sakin sulara" yönlendireceği sözünü verdi.

Britanya'nın yönetim kademesinin en önemli üç pozisyonu kadınlara verildi, ayrıca atanan isimlerin yarısının kadın olması da önemli bir değişime işaret ediyor.

61 yaşındaki Starmer, İngiliz tarihindeki en büyük parlamento çoğunluklarından biriyle görevine başlıyor ve geniş kapsamlı bir reform programı sunması bekleniyor. Başbakan olarak ilk kez Downing Street 10 numaranın önünden ulusa seslenen Starmer'ın mesajı "değişim" oldu. "Ülkemizin daha büyük bir sıfırlanmaya, kim olduğumuzu yeniden keşfetmeye ihtiyacı olduğu herkes için kesinlikle açıktır" dedi.

ÜÇ ÖNEMLİ POZİSYONA KADINLAR ATANDI

Starmer, Rachel Reeves'i Britanya'nın ilk kadın Maliye Bakanı olarak atadı. Britanya'da bu pozisyon, Başbakan'dan sonraki en güçlü ikinci pozisyon olarak kabul ediliyor. 45 yaşındaki Reeves, "Bunu okuyan her genç kıza ve kadına, bugün hırslarınızın sınırı olmaması gerektiğini gösterin" paylaşımında bulundu.

55 yaşındaki Yvette Cooper, iç güvenlik ve politikayı denetlemek üzere İçişleri Bakanı olarak atandı. Cooper, iki farklı zamanda İşçi Partisi'nin içişleri konusunda kilit kişisi olarak görev yapmıştı. İşçi Partisi, Muhafazakâr Parti'nin sığınmacıları Ruanda'ya sınır dışı etme planlarını iptal edeceğini ve bunun yerine yeni bir sınır güvenlik birimi kuracağını daha önce açıklamıştı.

44 yaşındaki Angela Rayner, başbakan yardımcısı olarak atandı. Manchester'daki bir kasabada büyüyen Rayner, 16 yaşında hamileyken okulu bıraktı ve daha sonra bir bakım işçisi oldu. Sendikalarda yıllarca çalıştıktan sonra dokuz yıl önce Parlamento'ya girdi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA DAVİD LAMMY ATANDI

Guyanalı bir göçmenin oğlu olan ve avukatlık eğitimi alan 51 yaşındaki David Lammy, Dışişleri Bakanlığı görevine atandı. İşçi Partili başbakanlar Tony Blair ve Gordon Brown'ın kabinelerinde de bakan olarak görev yaptı. Muhalefetteyken gölge dışişleri bakanı olarak İngiltere'nin dış politikasında "ilerici gerçekçiliği" benimsemesini savundu.

SUNAK'TAN VEDA KONUŞMASI

2019'dan bu yana 650 sandalyeli Parlamento'da sahip olduğu 250'den fazla sandalyeyi kaybeden Muhafazakâr Parti lideri Rishi Sunak, veda konuşmasında seçmenlerden özür dileyerek seçim kaybının sorumluluğunu üstlendi.

Liberal Demokratlar, 2019 genel seçimlerinde sadece 11 sandalye kazanırken bu seçimde 70'ten fazla sandalye elde etti. Geleneksel olarak Birleşik Krallık'ın üçüncü büyük partisi olan Liberal Demokratlar, seçim sistemi nedeniyle geçmişte nispeten yüksek oy oranlarını parlamentoda sandalyeye dönüştürmekte zorlanmıştı.

Aşırı sağcı Reform UK oyların yaklaşık yüzde 14'ünü almasına rağmen parlamentoda sadece 5 sandalye kazanarak sağ oyları birçok yerde böldü ve Muhafazakârlara daha fazla zarar verdi.

ZAFER, STARMER'İN BAŞARISI

Yeni başbakan, güçlü bir kişisel yetkiyle göreve başlıyor. İşçi Partisi'nin büyük zaferi, pek çok kişi tarafından onun kişisel başarısı olarak görülüyor. Jeremy Corbyn'in liderliğindeki 2019 seçimlerinden sonra partinin geçirdiği dikkat çekici ve hızlı dönüşümün bir habercisi oldu. Starmer, sürdürülebilir kamu maliyesi, gelir vergilerinde artış olmaması ve yeşil bir gündem vaat ederek partiyi tekrar merkeze taşıdı.

İşçi Partisi'nin elde ettiği sonuç, 1997 yılında Tony Blair tarafından elde edilen rekor çoğunluğun biraz gerisinde kaldı. Partinin Gazze'deki savaşa ilişkin tutumu bir etken olabilir; haftalarca süren kamuoyu yoklamalarının İşçi Partisi'nin büyük bir zafer kazanacağını öngörmesi de katılımı etkilemiş olabilir.

Filistin yanlısı birçok bağımsız aday, İşçi Partisi'nin eline geçmesi beklenen koltukları aldı. Eski bir insan hakları avukatı olan Starmer, Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırılarından kısa bir süre sonra İsrail'in Gazze'deki Filistinli sivillerden elektrik ve suyu kesmeye "hakkı olduğunu" söylemişti.

Kaynak: T24