Bursa'da Yıldırım Belediyesi mama üretim tesisi ile atık yemekleri kedi köpek mamasına dönüştürüyor.

İlçedeki barınaklarda ve sokaklarda yaşayan hayvanlar için belediyeden yapılan açıklamaya göre, Yıldırım Belediyesi Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürlüğü'nde kurulan mama üretim tesisi ile haftalık toplanan 2 ton yemek atığı, 1 ton hazır kedi köpek mamasına dönüştürülüyor. Böylelikle yılda yaklaşık 3 milyon lira tasarruf edilmiş oluyor.

Tesisten çıkan ürünler Veteriner İşleri Müdürlüğünün çalışmalarıyla başta Yıldırım Hayvan Barınağı olmak üzere, odak noktalarına ve hayvansever vatandaşlara ulaştırılıyor.

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz bu uygulama sayseinde hem gıda israfının önlendiğini hem de sokak hayvanlarına gıda temininde tasarruf edildiğini ifade etti.

Toplanan atık yemeklerin gerekli işlemlerden geçirilerek steril bir ortamda, yüksek oranda vitamin ve mineral içeren mamaya dönüştürüldüğünü aktaran Yılmaz, şunları kaydetti:

Diyanet fahri Kur’an kursu öğreticileri kadrolu olabilecek mi? Diyanet fahri Kur’an kursu öğreticileri kadrolu olabilecek mi?

"Ekiplerimiz kamu kurum ve kuruluşlarından, otellerden ve lokantalardan yemek ve ekmek artıklarını topluyor. Toplanılan ekmekler kırma makinasında küçültülüyor ve yemeklerle birlikte mama makinasında belirli ısılarda işleniyor. İşlenen atıklar son olarak pelet makinasına getiriliyor ve burada hayvan dostlarının yiyebileceği şekilde boyutlandırılıyor. Paketlemesi yapılan mamalar, sokak hayvanlarına dağıtılıyor."