Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç'te terör örgütü PKK'nın son propaganda faaliyetleri hakkında "Terörle mücadelede, İsveç kanunlarının ve yetkililerinin ne kadar gevşek olduğunu gösteriyor." ifadesini kullandı. Çavuşoğlu, İsveç parlamentosunda PKK destekçisi bir milletvekilinin İsveç hükümetini adeta rehin almış olduğunu da belirtti.

Tatilciler yola çıktı! Otoyolda yoğunluk başladı Tatilciler yola çıktı! Otoyolda yoğunluk başladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç'te terör örgütü PKK'ya verilen destekle ilgili "Terörle mücadelede, İsveç kanunlarının ve yetkililerinin ne kadar gevşek olduğunu gösteriyor." dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Hırvatistan ziyareti amacıyla bulunduğu Zagreb'de mevkidaşı Gordan Grlic-Radman ile yapılan görüşmenin ardından ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, terör örgütü PKK'nın İsveç'teki faaliyetleri ve İsveç'in tutumu hakkında şunları söyledi:

"Belediye Başkanı ile Büyükelçimiz beraberlerdi ve Büyükelçimiz hemen sorduğu zaman, Belediye Başkanı, 'Kesinlikle böyle bir şey olmadı' dedi. Yetkililere sorduğumuz zaman da haberleri olmadığını söylediler ama bugün İsveç polisi böyle bir olayın gerçekleştirildiğini söyledi."

Çavuşoğlu, İsveç'te meydanlarda yapılan PKK propagandası hakkında şu ifadeleri kullandı:

"Terörle mücadelede, İsveç kanunlarının ve yetkililerinin ne kadar gevşek olduğunu gösteriyor, diğer taraftan bu terör örgütü PKK, adı başında terör örgütüdür. Sadece Türkiye'ye, bize değil İsveç'in de ulusal çıkarlarına zarar vermeye çalışıyor. Özellikle de İsveç'in NATO üyesi olmaması için elinden geleni yapıyor.

"PKK DESTEKÇİSİ VEKİL İSVEÇ HÜKÜMETİNİ ADETA REHİN ALMIŞ"

Zaten PKK destekçisi bir milletvekili var o da sürekli İsveç hükümetini adeta rehin almış, sürekli tehdit ediyor. İsveç içinde de görüyoruz, İsveç'in NATO üyesi olmasını istemeyen yetkililer de var, kurumlar da var. Ama özellikle bu PKK terör örgütü, YPG/PKK her türlü çabayı sarf ediyor adeta rehin almış durumda."

"BELGELERİ YETERSİZ BULDUK"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Önal, pazar günü Brüksel'e giderek
İsveç'in NATO üyeliğiyle ilgili terörle mücadelede somut adımlarını görmek istediklerini sürekli hatırlattıklarını kaydeden Çavuşoğlu şunları söyledi:

"İki ülkenin üyelik süreciyle ilgili biliyorsunuz iki ülkeye belge verdik. Onlardan mektuplar da geldi. Daha sonra NATO Genel Sekreteri devreye girdi, sayın Cumhurbaşkanımızla telefonla görüştüler ve NATO Genel Sekreteri'nin Özel Kalem Müdürü, idarenin başındaki kişi Ankara'ya geldi. Daha sonra onlar bir belge gönderdiler, üçlü bir şekilde imzalanabilecek bir belge.

Biz bu belgeleri yetersiz bulduk, kendi karşı belgemizi gönderdik 'Bunun üzerinden ancak müzakereye devam edilebilir.' dedik. Dışişleri Bakan Yardımcımız Büyükelçi Sedat Önal ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Brüksel'e gidecekler pazar akşam ve orada bu belge üzerinde NATO ile birlikte bir çalışma yapılacak ama biz bu konudaki kararlılığımızı hem NATO'ya hem de tüm taraflara hatırlatıyoruz."