CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile görüştü.

CHP Genel Merkezi'ndeki görüşmede, Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, Genel Sekreter Selin Sayek Böke ve Hatay İl Başkanı Hakan Tiryaki de yer aldı. Savaş, yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından genel merkezden ayrıldı.

"HATAY'DA YAŞANANLARI ÇOK DİKKATLİ ANALİZ EDİYORUZ"

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın yeniden adaylığıyla ilgili, "Anket, Lütfü Bey'in desteği ve onayıyla bir alternatif geliştirdiğimiz zaman seçimi alacağımızı gösteriyor. O yüzden Lütfü Bey ile de anketi değerlendirerek, diğer partilerle de değerlendirerek bir Hatay ittifakına ihtiyaç var." dedi.

Özel, Now Tv'de katıldığı canlı yayında, soruları yanıtladı ve açıklamalarda bulundu. CHP tarafından tekrar aday gösterilen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın adaylığından vazgeçilip geçilmediğine yönelik soru üzerine Özel, şunları söyledi:

"Hatay'da yaşananları çok dikkatli analiz ediyoruz. Bazı yerde bir, bazı yerde iki anket yaptık, Hatay'da beş anket yaptık. 'Çok anket yaptık, Lütfü Savaş'ı aşan bir alternatif geliştiremedik' dedim. Adana ve Mersin adaylarını belirlerken, Hatay'ı atamamak zafiyet yaratacaktı, atadık. Ölçmelere devam ettik, Hatay'a gittiğimde 'Vatandaşın sesini duyduk' dedim. 'Yeni anketler yapacağız' dedim. Son ana kadar en doğru adayı belirlemek için anket yaptık. Cumartesi günü gece anket geldi. Lütfü Bey'i aradık, ulaşamadık. Dün sabah görüşemedik. Bugün birazdan Sayın Lütfü Savaş ile konuşacağım, elimdeki anketi Lütfü Bey ile paylaşacağım."

Siyasi liderlerden "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" mesajları Siyasi liderlerden "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" mesajları

"HATAY İTTİFAKI İÇİN ÜZERİMİZE DÜŞENİ YERİNE GETİRECEĞİZ"

Özel, bu ankette hangi sonuca ulaşıldığı sorusunu, şöyle yanıtladı:

"Anket, Lütfü Bey'in desteği ve onayıyla birlikte bir alternatif geliştirdiğimiz zaman seçimi alacağımızı gösteriyor. Bu şekilde davranmaz, Hatay'ın sesini duymazsak biraz sıkıntıya girdiğimizi gösteriyor. O yüzden Lütfü Bey ile de anketi değerlendirerek, diğer partilerle de değerlendirerek bir Hatay ittifakına ihtiyaç var. Hatay ittifakı kurulmazsa Cumhur İttifakı'nın adayı şans yakalayacak. Cumhur İttifakı adayının şans yakalamamasının yolu bir Hatay ittifakı kurmak. Biz Hatay ittifakı kurmak için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğiz. Bunun için de 36 saat var önümüzde. Bu sürede Hatay'daki soruna en doğru cevabı vereceğim."

"HATASIYLA SEVABIYLA BENİM LİSTEM"

Özel, "Parti içi muhalefet ve aday gösterilmeyenler arasında 31 Mart'taki seçimlerin sonucunu bekleyenlerin olduğu" şeklindeki değerlendirme üzerine, şunları kaydetti:

"1 Nisan gününü bekleyen, 'CHP başarısız olsun da bilmem ne yapalım' diyenler çok beklerler. Çünkü çok kararlı, çok yürekli, çok azimli ve çok partili bir grup var orada. Ben onlara güveniyorum, öbürlerinden ne korkacağım. 'CHP başarısız olsun da parti içi iktidarı devralalım' diyen bir grup muhteris varsa eğer, bu partiyi bırakacaksam bana yazıklar olsun."

Belirlenen adaylar için "hatasıyla sevabıyla benim listem" ifadelerini kullanan Özel, "Bütün günahı üstleniyorum." dedi.

Özel, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, partisine ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yönelik son günlerdeki eleştirilerinin anımsatılması üzerine, "Canı sağ olsun." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Anadolu Ajansı