"Ekmek, aptal toplumların temel gıda maddesidir" sözleri nedeniyle gözaltına alınan ve Twitter'da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın diplomasının olmadığı iddialarıyla ilgili yaptığı bir paylaşımdan dolayı 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla tutuklanan Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, cezaevinde yaptığı açıklamada, "Kimse korkmasın, söyleyeceğini söylesin. Silivri soğuk diyorlar, ama hiç soğuk değil. Benim evde kalorifer yanmıyor burada yanıyor." dedi.

'Türk milletini alenen aşağılama' suçlamasıyla gözaltına alınıp 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten tutuklanan Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar ile Marmara Cezaevi'nde görüşen avukat Tugay Bek, Kolivar'ın; DEAŞ benzeri örgütlerin üst düzey yöneticilerinin, 15 Temmuz darbe sanıklarının, Adnan Oktar'ın, Osman Kavala'nın, Gezi tutuklularının tutulduğu 9 No'lu bölümde kaldığını aktardı.

'DİPLOMA' TWEET'İNDEN DOLAYI TUTUKLANDI

Cihan Kolivar'ın, "Ben Karadenizli bir Türk'üm, kendi milletimle gurur duyarım. Ama ben insanı severim, insanları milletlerine göre de ayırt etmem. Ben sadece kendi milletime değil hiçbir millete aptal demem" dediğini anlatan avukat Tugay Bek, "Televizyondaki açıklamayı incelemediler baktılar ki halkı aşağılama diye bir niyet yok, bir tweet bulup bunu 'cumhurbaşkanına hakaret'e çevirdiler. Geçen mart ayında birisi cumhurbaşkanın diplomasından bahsetmiş ben de 'olsa dükkan senin' demişim. Bu 'hakaret' dedikleri. Beni neye göre yargılıyorlar, anayasaya göre mi, Cumhurbaşkanının anayasasına göre mi?" ifadelerini kullandı.

"EKMEK, APTAL TOPLUMLARIN GIDASIDIR" SÖZLERİ TARTIŞMA KONUSU OLDU

Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, 7 Kasım 2022 Pazartesi günü Habertürk TV'de Afşin Yurdakul'un sunduğu programda, ekmek fiyatının artışı üzerine bir tartışmaya katıldı.

Geçen ağustos ayında 210 gram ekmeğin 2,5 liraya satıldığını anlatan Kolivar, geçen yıldan bu yana doğalgaz ve elektriğe yüzde 400, kiralara yüzde 200 zam geldiğini anlattı.

Sadece ekmek mayasının bile yüz 163 zamlandığını anlatan Kolivar, "Biz ruhsatlı fırınlar olarak şunu istiyoruz: Fırınlara doğalgaz ve elektriği sanayi tipi değil, ev tipi verin. Madem ekmeği doğal gıda maddesi sayıyorsunuz, ki ben öyle saymıyorum. Ben öyle saymıyorum, ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir. Türkiye'de kişi başı yıllık ekmek tüketiminin 210 kilo; İsveç, Danimarka, Norveç gibi ülkelerde 45-50 kilodur" sözleri tartışma konusu oldu.

Cihan Kolivar yayının ardından, 'Türk milletini alenen aşağılama' suçlaması ile önce gözaltına alındı, daha sonra tutuklanarak Silivri'deki Marmara Cezaevi'ne gönderildi. Fakat tutuklama gerekçesi, canlı yayındaki konuşması değil, geçmiş dönemde Twitter'dan yaptığı paylaşımlarda 'Cumhurbaşkanına hakaret' iddiaları oldu.

"12 DEFA ANJİYO OLDU, ŞEKER HASTALIĞI VAR"

Cihan Kolivar'ı tutuklu bulunduğu cezaevinde bugün (10 Kasım 2022 Perşembe günü) ziyaret eden avukat Tugay Bek, görüşmeden notları ve Kolivar'ın mesajını gazeteci Meltem Akyol ile paylaştı.

Önce Kolivar ile görüştürülmek istenmediğini anlatan Tugay Bek, "Cezaevi yönetimi 'Biz Kolivar'a Kovid-19 testi yaptık, sonucu çıkmadan görüştüremeyiz' dedi. Oysa dün gece kendi avukatı ile görüşmüştü. Kaldı ki ben pandeminin başından beri de cezaevlerini geziyorum. Hiç böyle bir gerekçe ile müvekkil görüşmem engellenmedi. Bir saat bekletildim, itirazlarımı üzerine görüşmeme izin verildi" dedi.

Cihan Kolivar'ın sağlık sorunları olduğunu da paylaşan Tugay Bek, "12 defa anjiyo olmuş, bypass ameliyatı olmuş. Şeker hastası. 3 gündür insülin kullanamıyormuş. Bugün verileceği söylenmiş ancak henüz verilmemişti biz görüştüğümüzde" dedi.

"BEN KARADENİZLİ BİR TÜRK'ÜM, KENDİ MİLLETİMLE GURUR DUYARIM"

Avukat Tugay Bek, görüşmede Cihan Kolivar'ın bahse konu yayında söylediği sözlere şöyle açıklık getirdiğini şöyle aktardı:

"52 senelik fırıncıyım. Benim sorunum ekmek, ben Fırıncılar Sendikası Başkanıyım, benim amacım fırıncı esnafının çıkarlarını korumak. O yayında da buna dikkat çektim, özellikle kaçak fırınların önüne geçilmesi gerektiğini anlattım. Fırıncıların en büyük sorunu ilçe belediyeleri, benim eleştirilerim büyük kısmı ilçe belediyelerine. Kaçak fırınlar artıkça biz daha fazla zarar ediyoruz. Ben bunu söylüyorum.

Sözlerime gelince, ben o konuşmamda Türk halkına aptal demedim. Benim bu konuda düşüncem de bilimsel, insanların ekmek ağırlıklı beslenmemesi, çok yönlü beslenmesi gerektiği bilimsel bir gerçek. Bunu Canan Karatay da söylüyor, kitap yazıp, satıyor. Ekmek ağırlıklı, tek yönlü beslenme sağlığa zararlıdır demek istedim, başka bir kastım yok.

Sunucu sözlerimi duyar duymaz kesti, kesmeseydi sözlerime açıklık getirebilirdim. Ben Karadenizli bir Türk'üm, kendi milletimle gurur duyarım. Ama ben insanı severim, insanları milletlerine göre de ayırt etmem. Ben sadece kendi milletime değil hiçbir millete aptal demem."

"BENİ 'CUMHURBAŞKANI'NIN ANAYASASI'NA GÖRE Mİ YARGILIYORLAR?"

Avukat Tugay Bek, Cihan Kolivar'ın 'Türk milletini alenen aşağılamak' suçlaması ile gözaltına alınıp 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla tutuklanmasına dair ise şunları aktardı :

"AK Parti sözcüsü Ömer Çelik Cihan Kolivar ile ilgili, 'Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar'ın sözleri nefret söylemidir. Milletimizi ve ekmeği aşağılayan açıklamaları hadsizliktir. Bu şahsın milletimizi ve ekmeği aşağılamanın yanı sıra husumet siyasetinin elamanı olduğunu belli eden açıklamaları ise başlı başına nefret siyasetidir' paylaşımını yaptı. Cihan Kolivar bu paylaşımın açıkça yargıya müdahale olduğunu söyledi."

Tugay Bek ardından Cihan Kolivar'ın sözlerini aktardı: "Tutuklama konusu yapılan 'cumhurbaşkanına hakaret' suçunun üst sınırdan cezası 4 yıl. Bugüne kadar genellikle 11 ay ceza verilmiş. Pandemi nedeniyle 3 yılın altındaki cezalarda hapis yatılmıyor bile.

Hakim dosyaya göre yargılasa, anayasaya göre yargılasa böyle bir karar veremez. O halde ben neye göre yargılanıyorum, anayasaya göre mi, Cumhurbaşkanı'nın anayasasına göre mi? Bak 'aşağıma' diye aldılar, 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten tutuklandılar.

Geçen mart ayında (Twitter'da) birisi Cumhurbaşkanın diplomasından bahsetmiş, ben de 'Olsa dükkan senin' demişim. 'Hakaret' dedikleri bu. Benim topu topu 14 takipçim vardı ben bunu attığımda.

Ben Rizeliyim. Kasımpaşa'da yaşadım. Cumhurbaşkanı annesine 'teyze', babasına 'amca' dediğim biridir. Ama ben 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten tutuklandım.

Aslında mesele şudur, televizyondaki açıklamayı incelemediler baktılar ki halkı aşağılama diye bir niyet yok, bir tweet bulup bunu 'Cumhurbaşkanına hakaret'e çevirdiler.

Cumhurbaşkanının diploması yok demek ne zamandan beri hakaret oldu ya. Ayrıca cumhurbaşkanının diploması konusunda 'Olsa dükkan senin' demişim. Ya, o benim kapı komşum, insan kapı komşunun diploması olup olmadığı bilmez mi?"

"HUKUKSUZLUK SİLSİLESİNİN PARÇASI OLDUM"

Cihan Kolivar'ın sözleri üzerinden gündem değiştirilmeye çalışıldığını anlattın belirten avukat Tugay Bek, şunları söyledi:

Bakan Akar'a roket sorusu: Cemaatin yazısı nasıl geldi? Bakan Akar'a roket sorusu: Cemaatin yazısı nasıl geldi?

"(Cihan Kolivar) Diyor ki 'Benim üzerimden gündem değiştiklerini düşünüyorum. Merak ediyorum acaba bu arada bir şeylerin ihalesi mi oldu.'

"SİLİVRİ SOĞUK DİYORLAR AMA..."

Bir de mesajı var: 'Benden önce tutuklanan insanlar da haksız yere tutuklandı, tweet attığı, konuştuğu, şarkı söylediği için. Onlar da haksızdı bu da haksız. Ben de bu hukuksuzluk silsilenin bir parçası oldum.

Ama kimse korkmasın, söyleyeceğini söylesin. Silivri soğuk diyorlar ama hiç soğuk değil. Benim evde kalorifer yanmıyor burada yanıyor."