Meslek liseleri ve çıraklık okullarından işletmelere zorunlu olarak çalışmaya yollanan ve sigorta girişleri yapılarak ellerine sigorta kartları verilen, halen e-devlet sisteminde iki tane işe girişleri olan, yıllarca o numara ile işlem görüp sonunda aynı numara ile emekli de olacak ama bugün itibariyle ilk işe girişleri kabul edilmeyen staj ve çıraklık mağdurları, staj yaptıkları ve çırak olarak çalıştıkları dönemin sigorta başlangıcı sayılmaması nedeniyle EYT’den faydalanamıyor.

Uzun zamandır birçok mecrada yetkililere seslenen staj ve çıraklık mağdurlarının EYT yasası kapsamına alınmaması vatandaşların mağduriyetinin devam etmesine neden olurken tepkiler de gecikmedi.

Bakan Işıkhan: "Sendikal örgütlenmenin önündeki bütün engelleri kaldırdık" Bakan Işıkhan: "Sendikal örgütlenmenin önündeki bütün engelleri kaldırdık"

Çok küçük yaşlarda ekmek parası kazanmak için çalışma hayatına atılan stajyer ve çıraklar sigortalarının emeklilikte bağlayıcı sayılmasını ve emeklilikte önlerinde bulunan engellerin kaldırılmasını isteyerek yetkililere seslenmeye devam ediyor.

Mesleki Eğitim Kanunu kapsamındaki sigorta başlangıçlarının emeklilik için dikkate alınması talebiyle "Büyük Ankara Buluşması" adı altında miting düzenleyen Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Federasyonu üyeleri, Anıtpark'ta bir araya geldi. Mitingde, staj ve çıraklık yaparken yaralanan ve hayatını kaybedenlerin konu edildiği pankart özellikle ulusal televizyon kanallarında büyük ilgi gördü. Ve ekranlara getirildi. Staj esnasında kafası pres makinesine sıkıştı vefat eden Arda Tombul ve staj esnasında yüzü yanan Beyzanur Hatmarioğlu’nun afişleri ise geçmiş zamanın büyük bir problemi olan çocuk işçiliğinin günümüzde staj ve çıraklık adı altında devam ettirildiğini bir kez daha gözler önüne serdi.