Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden arasındaki kritik görüşme tamamlandı. Saat 18.55'te başlayan görüşme sona erdi. Beyaz Saray'dan ilk açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, IFEMA Kongre Merkezi'nde ABD Başkanı Biden ile görüşmesinin başında yaptığı konuşmada, uzun bir aradan sonra tekrar bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

NATO Zirvesi'nin gündemi sebebiyle çok güçlü bir zirve olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Zirvede yarın devam edecek çalışmalarımızla inanıyorum ki ülkelerimize dolu dolu dönme fırsatını bulacağız. Sizlerin özellikle ABD olarak bu işte ön alışınız, NATO'nun güçlenmesine yönelik atılacak adımlar özellikle Rusya-Ukrayna sürecine ayrı bir katkı verecektir."şeklinde konuştu.

Devam eden Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle son dönem içinde hububat ve akaryakıt konusunda olumsuz gelişmeler olduğuna değinen Erdoğan, "Bu konuda denge politikasıyla süreci çözmenin gayreti içindeyiz. Temennimiz odur ki bu denge politikasıyla netice alalım. Bir an önce de hububat konusunda şu anda bunun yokluğunu çeken ülkelere açılan koridor üzerinden imkan sağlayalım." dedi.

Öğrenci affı için başvurular başladı Öğrenci affı için başvurular başladı

Görüşme başında açıklamada bulunan Biden ise Erdoğan ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti. Biden, Ukrayna'da tutulan ve limanlardan çıkarılamayan tahılın dünya piyasalarına ulaştırılabilmesi için yaptığı girişim ve İsveç ile Finlandiya'nın NATO üyelik sürecinin ilerlemesine izin vermesi dolayısıyla Erdoğan'a teşekkür etti. Biden, "Harika bir iş yapıyorsunuz. Size teşekkür etmek istiyorum." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Biden ile TSİ 18.55'te başlayan görüşmesi basına kapalı olarak gerçekleşti.

Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Başkanı Hakan Fidan da yer aldı.

BEYAZ SARAY'DAN İLK AÇIKLAMA

Görüşme sonrası Beyaz Saray'ın yaptığı yazılı açıklamada  "Başkan Biden, Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç ile üçlü muhtıra imzalayarak, bu ülkelerin NATO'ya katılımına davetin önünü açmasını memnuniyetle karşıladı." ifadesi yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden'ın Ukrayna'ya desteği de konuştuğuna işaret edilen açıklamada, Ukrayna tahılının ihracatının önündeki Rus engelinin aşılmasının önemine de değinildiği aktarıldı.

Açıklamada, "Liderler, Ege ve Suriye'de istikrarın korunması konusunu da ele alındı. Biden, yapıcı ikili ilişkilerin korunması arzusunu bir kez daha dile getirdi ve iki lider hükümetleri arasında yakın iletişimin sürdürülmesine vurgu yaptı." ifadeleri kullanıldı.