Kayseri'de işçilerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, buluşma esnasında asgari ücret hakkında da konuştu.

Canan Kaftancıoğlu'na 'Cumhurbaşkanına hakaret' soruşturması Canan Kaftancıoğlu'na 'Cumhurbaşkanına hakaret' soruşturması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kayseri’de Femaş Metal Sanayii işçileriyle bir araya geldi. Erdoğan buluşma sırasında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın açıklamaları şu şekilde:

  • Dünyanın geri kalanını sömürerek kendilerine refah kuranlar ilk defa hayatın ve ekonominin gerçekleriyle yüzleşmeye başladı. Salgın günlerinde vatandaşlarını ölüme terk edenler bugün hayat pahalılığı ve işsizlik karşısında da aynı çaresizliği sergiliyor. Örnek gösterilenlerin küresel tehditler karşısında nasıl bocaladıklarını hep beraber görüyoruz. Bu fırtınadan biz de ister istemez etkileniyoruz. Enflasyon ve döviz kurlarındaki tırmanma bunların başında geliyor. Olumsuzlukları gayet iyi biliyoruz. Bu tabloyu düzeltmek için samimiyetle çalışıyoruz. Milletimizin sıkıntılarının istismarını yapmaktan başka iş bilmeyenler, 5 yıldızlı lüks otellerin kral dairelerinde halkçılık oynarken biz derde derman olacak tedbirler geliştiriyoruz. 
  • Önceliğimiz istihdamın sürmesi ve artmasıdır. Bunun için üretimi, ihracatı teşvik ediyoruz. Yıl sonunda 300 milyar dolara yakın bir ihracat değerine ulaşacağız. Turizmde de beklentileri aşıyoruz. İstanbulumuzun otelleri dolu. Antalya öyle. Türkiye bir cazibe merkezi haline geldi. İstihdamda 31 milyon sayısına yaklaştık. 
  • Yılbaşında tabloyu yeniden değerlendirecek, gerekeni tekrar yapacağız. Vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz. Bunun için insanlarımızdan sabır bekliyorum. 
  • Ukrayna'da bekleyen tahılının Karadeniz üzerinden ihracını temin edecek anlaşmanın imza törenini gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde başlayacak gemi trafiği ile küresel gıda trafiğinin aşılmasına anlamlı katkı sağlayacağız. Rusya ve Ukrayna arasında barışa kadar diplomatik çabaları sürdürmekte kararlıyız. Temasların müjdeli haberlerini kısa zamanda almayı hedefliyoruz. 
  • İçimizdeki gafillere sesleniyorum. Yalanla, dolanla siyaset yapmayı bırakın. Ankara'nın dışına çıkın. İşçinin, esnafın arasına çıkın. Elazığ'da karıştınız, memur hanım cevap verdi. Ben elimdeki torbayla eve gidiyorum, halimden memnunum dedi.