Astım hastalığı kapsamında ulaşılan rakamlar korkutuyor. Dünya genelinde en sık görülen bulaşıcı olmayan kronik solunum hastalıklarından astım nedeniyle her yıl 450 binden fazla kişi yaşamını yitiriyor.

Ülkemizde ise Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Türk Toraks Derneği, Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği ve GARD (Global Alliance Against Chronic Respiratory Diseases - Solunum Hastalıklarına Karşı Küresel Birlik) Türkiye Programı işbirliğiyle bu yıl "Astımda Eğitim Güç Verir: Bilgi Anahtardır" temasıyla işleniyor.

DSÖ verileri incelendiğinde, dünyada yaklaşık 350 milyon kişinin astım hastası olduğu ve her yıl 450 binden fazla astıma bağlı ölüm gerçekleştiği düşünülüyor.

Bahar alerjisine dikkat! Astıma dönüşebilir Bahar alerjisine dikkat! Astıma dönüşebilir

EN FAZLA CAN KAYBI HANGİ ÜLKELERDE YAŞANIYOR?

Verilere göre, astım kaynaklı ölümlerin önüne geçmede sağlık imkanlarına erişimin önemi ilk sıralarda yer alırken, hastalık nedeniyle en fazla can kaybı ise düşük ve orta gelirli ülkelerde gerçekleşiyor.

Astım, nüfusa oranla en çok ABD ve Avustralya ile bazı Batı Avrupa ve Latin Amerika ülkelerinde görülürken, bu hastalığa bağlı ölümler ise en çok Myanmar, Kiribati, Laos, Sri Lanka, Yeni Gine, Mali ve Lesotho gibi ülkelerde yaşanıyor. 

2017 yılında Türkiye'de gerçekleştirilen "Türkiye Hane Halkı Sağlık Araştırması: Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Risk Faktörleri Prevalansı" çalışması kapsamında 15 yaş ve üzeri yetişkinlerin yüzde 6,9'unun şimdiye kadar bir doktor tarafından astım tanısı aldığı ortaya konmuştu.

ÖNEMLİ RİSK FAKTÖRÜ

Akciğerlerdeki küçük hava yollarının iltihaplanması ve daralması, öksürük, hırıltı, nefes darlığı ve göğüste sıkışma sonucu ortaya çıkan kronik bir akciğer hastalığı olarak bilinen astım, tekrarlayan ve ataklar halinde gelişen nefes darlığı, nefes alışverişi sırasındaki hırıltı veya ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkıyor.

Astımın gelişmesinde önemli risk faktörünü, alerjik reaksiyonları harekete geçirebilecek veya solunum yollarını tahriş edebilecek madde ve zerrecikleri solumak oluşturuyor. Ayrıca, astımı tetikleyen çok fazla faktörün bulunmasıyla beraber bunlar arasında korku, öfke, heyecan gibi duygusal uyarımlar ile soğuk hava, toz, duman, hava koşullarındaki değişiklikler, çimen ve ağaç poleni, hayvan kürkü ve tüyleriyle viral enfeksiyonlar da önem taşıyor. 

7 MAYIS DÜNYA ASTIM GÜNÜ

"Dünya Astım Günü (WAD)", 1993'te kurulan ve DSÖ'nün işbirliğindeki organizasyon "Astım için Küresel Girişim (GINA)" tarafından düzenleniyor.

Bu yıl düzenlenen çalışmalar kapsamında, "Astımda Eğitim Güç Verir: Bilgi Anahtardır" olarak belirlenen tema ile astımlı kişilerin hastalıklarını yönetmesi ve ne zaman tıbbi yardıma başvuracaklarını bilmeleri için eğitilmelerine dikkat çekiliyor.

Dünya Astım Günü kapsamında Türkiye'de de gün boyu çeşitli branştan hekimlere, hemşirelere, eczacılara ve hastalara yönelik etkinlik düzenlenerek astım eğitimiyle ilgili bilgiler sunulacak.

Kaynak: AA