Başta Kahramanmaraş ve Elbistan olmak üzere iki büyük depremin yaşanmasıyla 10 şehirde etkilenmişti. Deprem nedeniyle hayatlarını kaybeden kişi sayısı 48 bin 448 'e yükseldi. Bunlardan 6 bin 660' ı yabancı uyruklu ve çoğu Suriye vatandaşıdır. 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yaşanan olay sonrası yeni bir açıklama yayınlayarak, bölgeye kayıtlı çalışanların prim borçlarının ertelendiğini ve işletmelere çalışanları için bildirmek zorunda oldukları her türlü bilgi, belge ve beyanname için de ek süre verileceği belirtti. 

6 Şubat itibariyle, 10 ilde faaliyet gösteren iş yerleri ile bu illerde çalışan ya da ikamet eden sigortalıların 6 Şubat ila 31 Temmuz arasında 5510 sayılı Kanunun 91'inci maddesi kapsamına alındığına işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Arzu Lastikçi İşçi Haber'e konuştu!  5000, 3600, intibak, BAĞ-KUR,ABO, staj bekleyenler var Arzu Lastikçi İşçi Haber'e konuştu! 5000, 3600, intibak, BAĞ-KUR,ABO, staj bekleyenler var

GECİKME CEZASI YA DA GECİKME ZAMMI UYGULANMAYACAK

"Buna göre mücbir sebep kapsamına alınan yerler için 6 Şubat 2023 ila 30 Nisan 2023 arasında, 5510 sayılı Kanuna göre vermekle yükümlü olunan her türlü bilgi, belge ve beyannamelerin (iş kazaları ile meslek hastalıkları bildirimleri dahil), 26 Mayıs 2023 tarihine kadar (bu tarih dahil) kuruma verilmesi halinde yasal süresi içinde verilmiş sayılacaktır.

6 Şubat'tan önce ödeme süresi dolmuş mevcut prim borçları ile 2023 yılı ocak, şubat, mart, nisan, mayıs, haziran aylarına ait prim borçları 5510 sayılı Kanunun 89'uncu maddesinde belirtilen gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmaksızın 31 Ağustos 2023 tarihine (bu tarih dahil) kadar ertelenecektir."

"Kontrol muayenesine tabi olanlardan, 1 Şubat ila 31 Ağustos arasında olanların, kontrol muayene tarihleri 31 Ağustos olarak belirlenmiştir.

Fazla veya Yersiz Ödemeler ve Kamu Zararlarından Kaynaklanan Kurum Alacaklarından 6 Şubat itibarıyla yapılandırma/taksitlendirme işlemleri, bozma koşuluna girmemiş ve ödeme süresi dolmuş mevcut alacaklar ile 31 Ağustos tarihine kadar tahakkuk edecek olan alacakların son ödeme tarihi, ilgili mevzuatı gereği gecikme zammı uygulanmaksızın 31 Ağustos tarihine (bu tarih dahil) ertelenecektir." ifadeleri kullanıldı.