TBMM Genel Kurulunda, Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından EYT yasası çıktı. Ancak vatandaşların uzun süren mücadeleler isonucunda çıkan EYT beraberinde birçok mağduriyeti de getirdi. 

Emekli maaşları yeterli değil!

EYT Yasası'nın çıkması için yıllardır mücadele eden vatandaşlar yasanın çıkmasının ardından bir kez daha mağdur edildi. Günümüzde döviz kurundaki değişiklikler ve enflasyon ile EYT'li emekliler gelir-gider dengesizliği yaşıyor. Hayat şartları git gide zorlaşırken mevcut emekli maaşıyla geçinmenin çok zor olduğunu belirten emekliler maaşlarına zam yapılmasını ve emeklilerin mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor. Geçim şartları neredeyse her sene değişirken emeklilik hakkı kazanan vatandaşlar arasında belirli bir maaş farkı olması da tepki çekiyor. 

EYT tam çözülmedi!

Uzun zamandır verilen emeklilik mücadelesinin EYT'liler için çözüme ulaşmasının ardından çeşitli nedenler ve yasa değişiklikleri nedeniyle emekli olamayan 5000, ABO, 3600, Bağ-Kur ve 2000 sonrası SGK mağdurları çözüm sırasının kendilerine gelmesini bekliyor. EYT mağduriyetinin kesin olarak çözüme kavuşmadığını, bunun aksine emeklilikte mağduriyet yaşayan çoğunluk kesimin görmezden gelindiğini belirtiyor. 

EYT yasası kapsamına alınmayan 5000, ABO, 3600, Bağ-Kur, 2000 sonrası SGK mağdurları birkaç günlük fark yüzünden ya da ani yasa değişiklikleri nedeniyle aynı prim ve yaş şartını yerine getirdikleri vatandaşların aksine emekli olamazken geçim sıkıntısı yaşıyor. 

5000, ABO, 3600, Bağ-Kur ve 2000 sonrası SGK mağduru vatandaşlar bir an önce emeklilik haklarına kavuşmak için mücadele etmeye devam ediyor. Sosyal medya uygulamalarında etkinlik düzenleyen vatandaşlar yetkililere seslenerek bu mağduriyetin bir an önce çözülmesini istiyor. Başta Cumhurbaşkanlığı CİMER olmak üzere, ilgili makamlara yazdıkları dilekçe ve mektuplarla yaşadıkları sorunları anlatan 5000, ABO, 3600, Bağ-Kur ve 2000 sonrası SGK kazanılmış emeklilik haklarının önünde daha fazla engel çıkarılmasını istemiyor. 

Emekliler hakkındaki çalışmalar çözüme kavuşacak mı?

5000, ABO, 3600, Bağ-Kur, 2000 sonrası SGK mağdurlarını umutlandıran haber ise Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'dan geldi. Emekliler hakkındaki çalışmaları çözüme kavuşturmayı hedeflediklerini belirten Yılmaz, şu açıklamalarda bulundu:

Memur ve emekli maaşlarını değerlendiren Yılmaz, enflasyon farkının yansımasının memur emeklilerinin maaşlarında göreceğini, diğer emeklilerle ilgili dengeleyici bir çalışmayı dikkate alabileceklerini vurguladı. Yılmaz, "Emeklilerimizle ilgili dengeleyici bir çalışmayı dikkate alabiliriz. Yıl sonuna kadar çalışmalarımızı sonuçlandırmayı öngörüyoruz" dedi.

Belediye-İş İBB ile anlaştı: İşçiler 'Bizi sattınız' diye şubeyi bastı Belediye-İş İBB ile anlaştı: İşçiler 'Bizi sattınız' diye şubeyi bastı

Yılmaz'ın bu açıklamalarının ardından sevinen 5000, ABO, 3600, Bağ-Kur, 2000 sonrası SGK mağdurları ise çözüme kavuşacak çalışmaların ardından emeklilik haklarına kavuşmak istiyor.