Sigortalı olarak çalışmadıkları halde emekli olabilmek için sahte sigorta yaptırarak kendisini bir kurumda çalıştırıyor olarak gösteren kişilere kötü haber geldi. Sigorta konusunda sahtecilik yapan 35 bin 612 kişi SGK'ya yakalandı. İş hayatında aktif olarak çalışmamasına rağmen sigortalı olarak gösterilen kişilerin sigortası iptal oluyor. Yani emekli olan kişiler, yukarıda bahsettiğim şekilde kendilerini çalışıyor olarak gösterip prim gününü doldurmuşsa, emekli aylıkları kesintiye uğrayacak. 

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre, bir kişinin çalışmasından dolayı sigortalı olabilmesi için bir işverene bağlı olarak fiilen çalışması veya 4B (Bağ-Kur) kapsamında faaliyet yürütmesi gerekiyor. Herhangi bir işte fiilen çalışmayan kişinin sigortalı gösterilmesinin 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu yönünden idari yaptırımları, Türk Ceza Kanunu yönünden de cezai yaptırımları bulunuyor.

2022 YILINDA 35 BİN 612 KİŞİNİN SAHTE SİGORTALI OLDUĞU TESPİT EDİLDİ

Sosyal Güvenlik Kurumu büyük bir titizlikle sahte işyeri ve sigortalıları tespit ediyor. Yoğun bir çalışma yürüten SGK, 2022 yılında  35 bin 612 kişinin sahte sigortası olduğunu tespit ederek emekliliklerini sonlandırdı. 

Staj ve çıraklık mağduriyetinde son durum! Staj ve çıraklık mağduriyetinde son durum!

TESPİT EDİLEN KİŞİLERİN EMEKLİ AYLIKLARI KESİLİYOR 

Sigortası sahte olduğu tespit edilen kişilerin emekli aylıkları kesiliyor. Yatırmış olduğu primler SGK2ya gelir kaydediliyor. Emekli olduktan sonra gemiş yıllarda sahte sigortaya sahip olan kişilerin tespiti yapılarak emekli aylıkları kesiliyor.

Sahte sigortalı gösteren işverenlerin her ay SGK’ya verdiği bildirgenin ve maaş bordrosunun da sahte olduğu kabul ediliyor. Bu nedenle, sahte sigortalı gösterdikleri her ay için, asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı da vergi yönünden cezai yaptırımlar uyguluyor.