EYT ile ilgili düzenlemelerin meclisten geçmesiyle çoğu EYT'liler maaşlarını almaya başladı. Ancak prim gün sayısı düzenlemesi nedeniyle birçok EYT'linin tepkisi dinmiyor.

5 bin pirim günü doldurma şartı kademeli olarak 5 bin 975 güne kadar çıkan prim gün sayısı şartı, bir çok EYT'linin emeklilik planlarını erteletti. İktidar seçim öncesi EYT'lilerin bu memnuniyetsizliğini gidermek için harekete geçti. 

EYT'de kademeli prim günü nedir?

EYT yasasına göre, 1999 öncesinin emeklilik için 5 bin prim gün sayısı şartına kademeli artış getirildi. 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı çalışmaya başlayanlar yaş dışındaki koşulları yerine getirdikleri takdirde emekli olabiliyorlar. Ancak SSK?lılar kademeli prim gününe tabi tutuldu.

EYT'deki kademeli prim gün düzenlemesi "EYT'liydik, 'Emeklilikte Prime Tatılanlar' (EPT) olduk" tepkilerine neden olmuştu. EYT dernekleri, prim gün sayısının 1999 öncesinde olduğu gibi 5 bin günle sınırlandırılması için kulislerini yoğunlaştırmıştı.

Öğretmenler verilen sözlerin tutulmasını istiyor! Öğretmenler verilen sözlerin tutulmasını istiyor!

Edinilen bilgilere göre EYT'de kademeli prim gün sayısı düzenlemesinden vazgeçilerek 1999 ve öncesinde olduğu gibi emeklilik için 5 bin prim günü şartına geri dönüleceği konuşulmaya başlandı.

EYT düzenlemesi, 1 Mart 2023 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.