Çinli Alibaba'nın sahibi olduğu Trendyol, "Filistin temalı ürünlerin satışını engellediği" gerekçesiyle para cezası aldı.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu TİHEK'e yapılan bir başvuru üzerine, Trendyol'un Filistin temalı ürünlerin satışını durdurduğu iddiası incelendi.

Başvurucu, Trendyol'un Filistin temalı ürünlerin satışını engellediğini, hatta ürün fiyatlarını belirli bir süre için 0 Türk Lirası olarak gösterdiğini belirtti. Ayrıca, Trendyol'un konuyla ilgili tarafsız kalmakla suçlandığı ve başvurucunun destek hattına rağmen çözüm bulamadığı ifade edildi.

TİHEK'in yaptığı inceleme sonucunda, Trendyol'un başvurucunun iddialarını çürütemediği ve ayrımcılık yasağını ihlal etmediği kanıtlanamadı. Bunun üzerine Trendyol'un, siyasi ve felsefi görüş temelinde ayrımcı muamelede bulunduğuna kanaat getirildi ve eşit muamele ilkesi ile ayrımcılık yasağının ihlal edildiği belirlendi.

TİHEK, bu doğrultuda Trendyol'a 141 bin 934 lira idari para cezası uygulanmasına karar verdi. Ayrıca, cezanın kamuoyuna duyurulması da kararlaştırıldı.

Resim

Mersin'deki zincirleme trafik kazasında ölü sayısı arttı Mersin'deki zincirleme trafik kazasında ölü sayısı arttı

Editör: Zeynep Peksoy