Türkiye ile Yunanistan arasındaki köprü inşaatı 2024'te başlayacak Türkiye ile Yunanistan arasındaki köprü inşaatı 2024'te başlayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Rusya  Başkanı Vladimir Putin ile Soçi'de bir araya gelecek. İki ismin söz konusu gündem maddelerinden olan dünyanın çözüme kavuşmasını beklediği tahıl koridoru meselesi olacağı söylenirken, Erdoğan'ın ziyaretine az bir süre kala  yaşanan bir gelişme gündeme bomba gibi düştü. Rusya, Ukrayna'nın en büyük tahıl ihracat limanlarından birine hava saldırısı düzenledi.

Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Soçi'deki zirvesinde hem ikili ve hem bölgesel konuları detaylı olarak değerlendirmesi bekleniyor. Ancak en önemli gündem maddesi Tahıl Koridoru olacak. Erdoğan'ın ziyareti öncesi Rusya'dan gelen bir hamle ise gündem yarattı. Putin'in ordusu Ukrayna'nın en büyük tahıl ihracat limanlarından birine hava saldırısı düzenledi.

BÖLGEDE TANSİYONU ZİRVE YAPTI
Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kritik Rusya temasları öncesinde bölgede tansiyonu had safhaya çıkaran bir olay yaşandı. Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştireceği ve tahıl koridoru anlaşmasının masaya yatırılacağı kritik görüşmeye saatler kala, sabaha karşı Rusya, Ukrayna'nın Izmail limanını vurdu.

BÖLGE SAKİNLERİ PATLAMA SONRASI SIĞINAKLARA İNDİ
Ukrayna'nın Tuna Nehri'ndeki iki büyük limanından biri olan bölgeye hava saldırısı düzenlendiği belirtilirken, Ukrayna medyası bölgeden patlama seslerinin geldiğini de aktardı. Odesa bölgesinde yaşanan olay sonrasında bölge sakinlerinin sığınaklara indiği de duyuruldu.

"17 İNSANSIZ HAVA ARACI DÜŞÜRÜLDÜ FAKAT..."
Saldırının 3.5 saat sürdüğü belirtilirken Odesa valisi bir açıklama yaparak depo ve üretim tesisleri ile sivillerin yaşadığı bazı binaların hasar gördüğünü duyurdu. Vali Oleh Kiper, "17 insansız hava aracı düşürüldü fakat bunlardan bazıları Izmail bölgesinde hedeflerini vurdu. Şu ana kadar ilk belirlemelere göre ölü ya da yaralı yok" dedi.

SON DÖNEMDE SALDIRILARINI İYİCE ARTIRDI
Karadeniz tahıl koridoru anlaşmasından ayrıldıktan sonra Rusya, Ukrayna'nın limanlarına saldırıları artırmıştı. Sabaha karşı gerçekleşen saldırının yarattığı tahribat henüz bilinmiyor. Rusya, pazar günü de önemli bir Tuna Nehri limanı olan Reni'yi vurmuş ve altyapıya zarar vererek en az 2 kişinin yaralanmasına sebep olmuştu.