Ulusal basındaki haberlere göre, Fransız hükümetinin, Yeni Kaledonya'nın yerli halkı Kanakların Ada'daki seçimlerde nüfuzunu azaltacak bir anayasa değişikliğine gitmesi, 4 Mayıs'tan bu yana devam eden şiddet olaylarını yeni boyuta taşıdı.

Ada'da son 2 gündür artan şiddet olaylarında yaklaşık 200 iş yeri ve 50'den fazla araç ateşe verilmiş, ölenlerin sayısı 4'e çıkmıştı.

Olaylarda, 130 kişi gözaltına alınmış ve 60'tan fazla güvenlik görevlisi yaralanmıştı.

Semeru Yanardağı'nda 5 patlama meydana geldi Semeru Yanardağı'nda 5 patlama meydana geldi

Yeni Kaledonya'da artan şiddet olaylarının ardından 12 gün sürecek olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmişti.

Fransız sömürgelerinden Yeni Kaledonya'da protestolara ve şiddet olaylarına neden olan anayasa değişikliği girişimi, bağımsızlık yanlıları tarafından Fransa'nın sömürgeci kimliğinin bir uzantısı olarak görülüyor.

FRANSA, YENİ KALEDONYA'YA ASKER SEVK EDİYOR

Fransa'nın Hint-Pasifik'teki özerk bölgesi Yeni Kaledonya'da sosyal medya platformu TikTok yasaklanacak.

Fransa Başbakanı Gabriel Attal, şiddet olaylarına sahne olan ülkesinin Hint-Pasifik'teki özerk bölgesi Yeni Kaledonya'ya asker sevk edileceğini bildirdi.

Ulusal basındaki haberlere göre, Attal, Yeni Kaledonya'daki şiddet olaylarına ilişkin kurulan Bakanlar Arası Kriz Masasına katıldı.

Attal, toplantının başında, Yeni Kaledonya'ya havalimanı ve limanların güvenliğini sağlamak için asker sevk edileceğini ve bölgede sosyal medya platformu TikTok'un yasaklanacağını belirtti.

Başbakan Attal, Yeni Kaledonya'daki duruma ilişkin, yarın yerel saatle 08.30'da Bakanlar Arası Kriz Masasının İçişleri Bakanlığında yeniden toplanması için talimat verdi.

Öte yandan, İçişleri Bakanı Gerald Darmanin'in talimatı üzerine Yeni Kaledonya'da 2 bağımsızlık yanlısı ev hapsine alındı.

Editör: Elif Zülfigaroğlu