Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, milyonlarca gence iş olanağı sağlamak amacıyla yeni bir istihdam modelini devreye soktu. Proje kapsamında eğitim durumuna göre her gence aylık 7 bin 603 lira ile 8 bin 294 lira destek verilecek.

İmalat sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinde nitelikli işgücümün istihdam edilme amaçlanıyor.  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ortaya atılan yeni projeyle beraber gençlerin yeteneklerine göre işyerlerinde çalıştırılması hedefleniyor. 

Yeni proje devreye alındı: Aylık 8 bin lira destek verilecek!

 İmalat sektöründe belirtilen alt sektörlerde, organize sanayi bölgelerindeki özel sektör vasfı ve 50 ile 249 arasında çalışana sahip işyeri olunması, sigortalının işe alındığı aydan önceki son 12 aylık dönemdeki kayıtlı sigortalı sayısının ortalamasına ilave olarak çalıştırılması gerekiyor. İşletmelerin vergi, sigorta primi, işsizlik sigortası primi borcunun olmaması koşulu buluyor.

 18-34 yaş aralığını kapsıyor

 Çalışan sayısı 50 ile 100 arasındaki işyerleri çalışan sayısının en fazla yüzde 10'una kadar, çalışan sayısı 101 ile 249 arasındaki işyerleri ise en fazla 15 katılımcı talebinde bulunabilecek. 18-34 yaş grubundakiler, İŞKUR'a kayıtlı işsiz olanlar, işverenin birinci derece kan hısımı veya eşi olmayanlar başvurabilecek. Yabancılar için yabancı kimlik numarasına sahip olunması, kurs ve programlara katılım konusunda yaptırım uygulanmıyor olunması, programa başlama tarihinden önceki son 3 ayda uzun vadeli sigorta kolları kapsamında sigortalı olmamak gerekiyor.

İslam Memiş'ten altın için 1150 TL tahmini! İslam Memiş'ten altın için 1150 TL tahmini!

12 aylık dönemde işverenin çalışanı olunmaması ve programa başlama tarihi itibarıyla açık öğretim hariç öğrenci olunmaması zorunluluğu bulunuyor. Belirtilen şartları taşıyan işyerleri ilk aydan başlamak üzere 3 aylık dönem için prim, vergi ve ücret desteği sağlanacak.