HAK-İŞ Kadın Komitesi ve Memur-Sen Kadın Komisyonu işbirliğinde "Türkiye Yüzyılında Kadın Emeği Paneli ve Çalıştayı" düzenlendi.

Memur-Sen Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen programa, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Faruk Özçelik, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, Memur-Sen Kadın Komisyonu Başkanı Sıdıka Aydın ve sendikaların temsilcileri ile kadın işçiler katıldı.

Faruk Özçelik, programın açılışında, bakanlık olarak çalışma hayatında, sendikal örgütlenmede ve karar alma mekanizmalarında kadınların daha fazla yer almalarını çok önemsediklerini söyledi.

Büro Memur-Sen'den tasarruf paketi tepkisi: Kamu görevlilerinden başlanılması anlamsız Büro Memur-Sen'den tasarruf paketi tepkisi: Kamu görevlilerinden başlanılması anlamsız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın, kadınların sosyal, ekonomik ve hukuki mücadelesine öncülük ettiğini belirten Özçelik, bu sayede kadınların her platformda daha nitelikli ve etkili konuma geldiğini ifade etti.

"GÜÇLÜ KADINLAR, GÜÇLÜ AİLE VE GÜÇLÜ BİR TOPLUM DEMEKTİR"

Özçelik, şöyle konuştu:

"Kadınlarımızın toplumun her kademesinde asli bir unsur olarak var olması, sosyal yaşama aktif bir şekilde katılmaları, fırsatlardan eşit ve adil bir şekilde yararlanması hayati bir öneme sahiptir. Güçlü kadınlar, güçlü aile ve ardından güçlü bir toplum demektir. Bu da ülkemizin ikinci yüzyılında tarihe yeniden adını altın harflerle yazdıracak küresel başarılar anlamına gelmektedir. Dünya ülkeleriyle daha güçlü bir rekabet için ülkemizde kadınlarımızın çok yönlü bakış açısına, zekasına ve cesaretine her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olduğunu belirtmek istiyorum."

2002'de yüzde 27 seviyesinde olan kadınların iş gücüne katılma oranının, bugün yüzde 36 seviyesini aştığına işaret eden Özçelik, aynı dönemde istihdamda olan kadınların sayısının 6 milyondan 10,5 milyona yükseldiğini ve bu rakamın son 10 yılın en yüksek seviyesi olduğunu söyledi.

Kadınlara yönelik istihdam teşviklerini anımsatan Özçelik, kadın emeğini beşeri sermayenin kutsal unsuru olarak değerlendirdiklerini ve hak ettiği değeri bulması için sürekli bir çaba içinde olduklarını kaydetti.

Özçelik, kadınlar için iş, aile ve sosyal yaşam dengesinin kurulmasında esnek çalışma modellerinin öneminin farkında olduklarını belirterek, istihdam politikalarının öncelikli konularından olan bu konuyla ilgili çalışmaları yoğunlaştırdıklarını söyledi.

Hakıs Memursn

"HÜKÜMET OLARAK TÜRKİYE'NİN KADIN EMEĞİ ÜZERİNDE YÜKSELECEĞİNİ ÇOK İYİ BİLİYORUZ"

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Kıran da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde ve eşi Emine Erdoğan'ın hassasiyetleriyle son 22 yılda atılan her bir adımın, Türk kadınının güçlenmesine vesile olduğunu söyledi.

Kadınların temel hak ve beklentilerini hayata geçirmeyi hükümet olarak çok büyük bir görev addettiklerini belirten Kıran, kadınların her zaman daha fazla hakkı hakkettiğine inandıklarını ifade etti.

Kıran, şunları kaydetti:

"Hükümet olarak Türkiye'nin kadın emeği üzerinde yükseleceğini çok iyi biliyoruz. O yüzden kadın emeğini yücelten, kadınlarımızın talep ve beklentilerini yerine getiren her bir çabayı önemsiyor, bunu teşvik etmeye devam ediyoruz, edeceğiz. Nasıl ki geçmişte Türkiye'nin istiklal ve istikbal mücadelesine kadınlarımız yön verdiyse bugün Türkiye Yüzyılı olarak belirlediğimiz hedeflere de kadınlarımız ve kadın emeği yön verecek, kadınlarımız güç verecek. Şuna gönülden inanıyoruz, Türkiye Yüzyılı, kadınların yüzyılı olacak, ailenin yüzyılı olacak."

Kadın istihdamını artırmak için her türlü adımı atacaklarını dile getiren Kıran, "Kadın girişimciliğini teşvik etmek adına, sivil toplum kuruluşlarımızla ve özel sektörümüzle birlikte son derece önemli bir sürecin arifesinde, önemli hazırlıklar içerisinde olduğumuzu paylaşmak istiyorum." diye konuştu.

ÇALIŞMA HAYATINDAKİ KADINLARIN TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİ

HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin de HAK-İŞ'in çalışma hayatındaki kadınlara yönelik hayata geçirdiği proje ve çalışmaları anlatarak, Türkiye'deki sendikalı ve işçi olan yaklaşık 450 bin kadının yarısının HAK-İŞ üyesi olduğunu belirtti.

Ev işçisi 18 bin kadını HAK-İŞ çatısı altında örgütlediklerini ifade eden Zengin, kayıt dışı çalışan ev işçilerine ulaşmak için çalışmalara devam ettiklerini söyledi.

Zengin, memur ve işçi kadınların yaşadığı sorunlara değinerek, çalışma hayatındaki kadınların talep ve beklentilerini dile getirdi.

Memur-Sen Kadın Komisyonu Başkanı Sıdıka Aydın da devletin "Güçlü Aile Güçlü Toplum" şiarıyla kadınlara yönelik hayata geçirdiği çalışmaların kıymetli olduğunu ancak yetersiz kaldığını söyledi.

Hakıss Memu

"ESNEK ÇALIŞMA MODELLERİ GELİŞTİRİLMELİ"

Aileyi ve toplumu korumak için kadının hem ailede hem de iş yerinde huzurlu olmasını temin edecek iş ve aile hayatı uyumunun sağlanması gerektiğini kaydeden Aydın, "Analık haklarını koruyacak, karar alma mekanizmalarındaki temsiliyeti artıracak yasal düzenlemeler yapılmalı, tam istihdam güvencesiyle esnek çalışma modelleri geliştirilmelidir." dedi.

Aydın, kadın istihdamının, işverenler nezdinde tercih edilmeyen bir alana dönüşmemesi gerektiğine işaret ederek, çalışma hayatında kadın temelli istihdamın öncelenmesi kadar emeğin takdir edilmesini, sürdürülebilirliğini ve güvencesini sağlayacak politikaların da hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından panele geçildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı